hipermarkety Wiadomości - Aukumlator

Autem na narty – o czym pamiętać?

Okres zimowy to  sezon wyjazdów na narty. Jeżeli taka podróż ma odbyć się samochodem, warto zastanowić się nad sposobem przetransportowania nart, a także przygotować się do jazdy po stromym i zaśnieżonym terenie. Jeżeli wybieramy się za granicę, najlepiej sprawdzić obowiązujące przepisy dotyczące np. wymogu posiadania opon zimowych czy łańcuchów przeciwśniegowych.

2018-01-20 00:00:00

Uwaga na TIR-y

W pobliżu dużych samochodów ciężarowych, ze względu na ich rozmiary i masę oraz ograniczone pole widzenia kierowcy, należy zachować szczególną ostrożność. Jak postępować, gdy na sąsiednim pasie lub przed nami porusza się TIR?

2018-01-15 00:00:00

Nie bój się parkować tyłem!

Wąskie miejsca postojowe na parkingach podziemnych, na przykład pod biurowcami czy galeriami handlowymi, to dla wielu kierowców prawdziwe wyzwanie. W takich przestrzeniach najlepiej parkować tyłem – ten manewr wymaga najmniejszej ilości miejsca. Na co zwrócić uwagę podczas jego wykonywania?

2018-01-10 00:00:00

Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy!

Nawigacja satelitarna ułatwia życie rzeszy kierowców, pozwalając bez problemu poruszać się po nieznanych rejonach. Z drugiej strony korzystanie z takiego sprzętu w czasie jazdy może być przyczyną zagrożenia na drodze. Z badań wynika, że kierowcy na obsługę nawigacji poświęcają ok. 5% czasu podróży*, co daje trzy minuty podczas godzinnej trasy. Tymczasem do 10-30% wypadków w Europie dochodzi z powodu rozproszenia uwagi**. Jak więc mądrze używać tego rodzaju urządzeń?

2018-01-05 00:00:00

Samochody z autopilotem wkrótce pojawią się na drogach

W ciągu kilku najbliższych lat na drogach mogą się pojawić pierwsze auta wyposażone w autopilota. Początkowo będą to samochody półautonomiczne, które wymagają nadzoru  człowieka. W Instytucie Transportu Samochodowego trwają badania nad momentem, w którym kierowca oddaje lub przejmuje kontrolę nad takim pojazdem.

2017-12-15 00:00:00

Jak prawidłowo komunikować się z innymi kierowcami?

Dobra komunikacja między kierowcami pozwala uniknąć wielu niebezpieczeństw, np. poprzez właściwe sygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu można zapobiec kolizji. Jak  prawidłowo porozumiewać się z pozostałymi uczestnikami ruchu, używając świateł, kierunkowskazów i klaksonu? 

2017-12-08 00:00:00

Jadąc wolniej, szybciej dotrzesz do celu!

Co można zrobić, by na autostradzie w czasie zwiększonego natężenia ruchu nie tworzyły się korki? W niektórych przypadkach może pomóc… obniżenie dopuszczalnej prędkości! Taką zależność wykazało belgijskie badanie*.

2017-12-01 00:00:00

Najsłynniejsze na świecie prywatne kolekcje aut

Podczas gdy dla wielu posiadanie jednego samochodu to spełnienie młodzieńczego marzenia, trzymanie w garażu dwóch to czysta ekstrawagancja. Ale co powiedzieć o tych, którzy mają ich kilkanaście, kilkaset, a nawet… kilka tysięcy? Przyjrzyjmy się najsłynniejszym na świecie prywatnym kolekcjom aut.

2017-11-20 00:00:00

Mamo, czy św. Mikołaj dojedzie?

Gdyby św. Mikołaj rzeczywiście miał sanie zaprzężone w renifery, to być może nie byłoby problemu ze świątecznymi dostawami. Niestety współcześni Mikołajowie zazwyczaj korzystają z samochodów, a konie (okazjonalnie: renifery) mają pod maską. Jeśli zatem trzeba dostarczyć choinkę i prezenty na ostatnią chwilę, to warto, aby Mikołaj pamiętał o kilku ważnych rzeczach, by nie wyprzedziła go pierwsza gwiazdka.

2017-11-17 00:00:00

Dlaczego akumulator nie lubi zimy?

Wraz z początkiem zimy kierowcy często gorączkowo zaczynają rozglądać się za oponami zimowymi, odpowiednim płynem do spryskiwaczy i nowymi wycieraczkami. W przygotowaniach samochodu do tej pory roku nie można zapominać również o akumulatorze. Jego stan warto sprawdzić jeszcze przed pierwszymi mrozami, bo nic tak skutecznie nie psuje nastroju kierowcy, jak unieruchomiony samochód. 

2017-11-13 16:17:22

Niewidzialne zagrożenie – uwaga na czarny lód!

Wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków na drogach robi się niebezpiecznie – jezdnia może pokryć się tzw. czarnym lodem, czyli cienką, prawie niewidoczną warstwą zamarzniętej wody. Ponieważ trudno ją zauważyć, wzrasta ryzyko wpadnięcia w poślizg.

2017-11-10 00:00:00

Bez białych linii na jezdni?

Bardzo wielu kierowców nie stosuje się do obowiązujących limitów prędkości. Jak skłonić ich do ostrożniejszej jazdy w mieście? Można… usunąć białe linie oddzielające od siebie pasy ruchu na jezdni albo optycznie zwęzić drogę. Choć tego rodzaju metody mogą wydawać się kontrowersyjne, okazuje się, że dzięki nim większość kierowców zdejmuje nogę z gazu, co może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

2017-11-05 00:00:00

Opony – bezpieczne przez cały rok

Wraz z jesienią – ochłodzeniem, deszczem i warstwą (często poślizgową) opadłych liści przy poboczach dróg – zaczynamy zmieniać opony na zimowe. Przy tej okazji warto pomyśleć o tym, w jakie opony się wkrótce zaopatrzymy i jak powinniśmy o nie dbać, by jeździć z lepszą przyczepnością, czyli bezpieczniej. 

2017-10-30 00:00:00

2 warunki komfortu za kierownicą

Bezpieczeństwo ruchu drogowego zależy w sposób szczególny od tego, czy kierowca jest w stanie odpowiednio sprawnie reagować na to, co dzieje się na drodze. Dlatego tak ważna jest jego pozycja za kierownicą. Duże znaczenie ma także odpowiedni ubiór i obuwie.

2017-10-30 00:00:00

Gdy kierowca patrzy, ale nie widzi

Kierowcy, którzy spowodowali wypadek z udziałem motocyklisty czy rowerzysty, niekiedy tłumaczą, że nie zauważyli dwukołowego pojazdu. Czy to tylko kiepska wymówka? Okazuje się, że nie zawsze. Jednym z możliwych wyjaśnień jest zjawisko „ślepoty pozauwagowej” (ang. „inattentional blindness"), które polega na tym, że kiedy człowiek koncentruje się na jednym zadaniu, przestaje reagować na inne bodźce wzrokowe, nawet jeśli dany obiekt pojawi się w centrum jego pola widzenia. Co to oznacza dla kierowców?

2017-10-20 00:00:00

Strefy niskoemisyjne w Polsce?

Strefy niskoemisyjne w centrach miast mogą być odpowiedzią na walkę ze smogiem. W Europie jest ich już ponad 200. W Polsce na ograniczenia w ruchu żadne miasto jeszcze się nie zdecydowało, ale może się to zmienić wraz z przyjęciem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

2017-10-15 00:00:00

Bezpieczna jazda po zmroku

Jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze i szybciej zapada zmrok, prowadzenie auta jest o wiele trudniejsze, zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych latarniami ulicznymi. W ubiegłym roku aż w co czwartym wypadku, który wydarzył się w porze nocnej na nieoświetlonej drodze, zginął człowiek. 

2017-10-10 00:00:00

7 zaskakujących faktów o wypadkach drogowych

Doniesienia na temat wypadków drogowych to zazwyczaj podstawowe dane na temat ich liczby w odniesieniu do poszczególnych regionów czy minionych lat. Tymczasem gromadzone przez policję statystyki* skrywają wiele ciekawych i niekiedy zaskakujących informacji.

2017-09-15 00:00:00

Pięć praktycznych zasad bezpieczeństwa

Zasada LDKM, trzech sekund, bezpieczna prędkość, ustawienie fotela i kierownicy oraz zasada opony i asfalt. Na czym polegają i jak mogą pomóc kierowcom w poprawie bezpieczeństwa na drodze? 

2017-09-10 00:00:00

Sprawdź, czy samochód dobrze się prowadzi

Pojęcie geometrii kół jest znane większości użytkowników pojazdów. Jednak wciąż niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę oznacza i dlaczego tak ważne jest zachowanie jej prawidłowych parametrów. 

2017-09-05 00:00:00

Czy samochód wymaga wypoczynku po urlopie?

Kilometry przejechane w okresie urlopowym mogą odbić się na kondycji auta, dlatego po powrocie z wakacyjnych wypraw warto sprawdzić jego stan techniczny. Jest to też dobra okazja do przeprowadzenia okresowego serwisowania przed zbliżającym się, wymagającym dla pojazdu, sezonem jesienno-zimowym. 

2017-09-01 00:00:00

Tablice rejestracyjne – zmiany w prawie

Nowy projekt Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zakłada, że w połowie 2018 r. do użytku zostaną dopuszczone tablice rejestracyjne o nowych wymiarach. Mniejsze tablice będą pasowały do samochodów sprowadzanych, np. ze Stanów Zjednoczonych czy Azji. 

2017-08-31 00:00:00

Exide przypomina: „Włącz ekomyślenie!”

Już po raz drugi Exide Technologies S.A. kieruje publiczną kampanią edukacyjną pod hasłem „Włącz ekomyślenie”. W ten sposób realizuje się jako marka zaangażowana i społecznie odpowiedzialna, której zależy na ochronie środowiska. 

2017-08-07 19:21:33

Czy drony złapią piratów drogowych na gorącym uczynku?

Drony już wkrótce mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Polsce i na świecie testowane są różne zastosowania dla tych urządzeń. Dzięki nim policja ma szansę stwierdzić, czy uczestnicy ruchu stosują się do przepisów. Możliwe jest także monitorowanie ruchu na drogach i w konsekwencji – lepsze ich projektowanie, a w razie wypadku drony pozwolą w krótkim czasie udokumentować miejsce zdarzenia czy nawet odnaleźć ranne osoby.

2017-08-05 00:00:00

Praktyczne, wygodne, rodzinne – takich aut chcą kobiety

Z badania opinii społecznej* na temat wnętrz samochodów wynika, że kobiety przy wyborze auta zwracają uwagę na to, czy posiada praktyczne i wygodne wnętrze oraz czy jest wyposażone w wiele miejsc do przechowywania. W nowym samochodzie ważne jest dla nich poczucie pewności i bezpieczeństwa. Kwestie estetyczne również nie są bez znaczenia – kobiety częściej wskazują, że zależy im na stylowym, nowoczesnym wnętrzu i odpowiedniej kolorystyce.

2017-07-15 00:00:00

Wyjeżdżasz na wakacje? Sprawdź, czy w bagażniku masz koło zapasowe!

Wakacyjne miesiące to czas urlopów i wyjazdów w długie trasy. Podczas takich podróży kierowca powinien być przygotowany na różne scenariusze, łącznie z uszkodzeniem opony. Tym bardziej, że statystycznie w około 30% pojazdów jeżdżących na letnich oponach przynajmniej jedna z nich wykazuje oznaki zniszczenia*. 

2017-07-11 00:00:00

Kamper i energia do podróży

Lato sprzyja podróżom i spędzaniu czasu wolnego na łonie natury. Są tacy, którzy cenią sobie niezależność i wybierają kamper – wakacyjny „mobilny dom”, którym nie trzeba zatrzymywać się w jednym miejscu. Komfortowy i dobrze wyposażony dostarczy nam wszystkiego, co w podróży niezbędne. Oczywiście musi być zaopatrzony w dobrą energię – nie tylko letników.

2017-07-10 12:03:40

Kamper w afrykańskim słońcu

Andrzej i Teresa Walczakowie, emeryci i podróżnicy, ostatnią podróż swoim kamperem odbyli po drogach i piaskach Afryki Zachodniej. Ich kamper, wyposażony m.in. w akumulatory firmy Exide, przetarł zatem kolejny szlak.   

2017-07-05 13:59:23

Odcinkowy pomiar prędkości – nawet do 50% mniej wypadków

Odcinkowy pomiar prędkości to jeden ze skutecznych sposobów na to, by skłonić kierowców do jazdy z przepisową prędkością. W Polsce system kamer monitorujących średnią prędkość działa od 2015 roku. Z badań przeprowadzonych w Norwegii wynika, że wdrożenie podobnego rozwiązania spowodowało, iż liczba ofiar śmiertelnych i osób poważnie rannych w wypadku drogowym zmniejszyła się na kontrolowanych odcinkach blisko o połowę*.

2017-07-04 15:49:36

Gdy zwolnisz, zobaczysz więcej

Nadmierna prędkość grozi nie tylko otrzymaniem mandatu. Warto wiedzieć, że zbyt szybka jazda daje kierowcy mniej czasu na reakcję, a także ogranicza jego pole widzenia. Statystycznie z powodu nadmiernej prędkości każdego dnia na polskich drogach giną przynajmniej 2 osoby*.

2017-07-01 00:00:00

Samochodowa pułapka

Wraz z nadejściem lata powraca temat pozostawiania w zamkniętym aucie dzieci i zwierząt. Każdego lata media i ratownicy przypominają o niebezpieczeństwie, które wiąże się zostawieniem naszych podopiecznych w nagrzanym od słońca pojeździe. Niestety już kilkanaście minut wystarczy, aby doszło do tragedii.

2017-06-30 00:00:00

Exide wspiera młodych konstruktorów

Exide Technologies S.A. udzielił wsparcia studentom z Politechniki Poznańskiej, pracującym nad kolejnym bolidem wyścigowym o nazwie Cybina. Znany producent akumulatorów został sponsorem tego studenckiego projektu. Najnowszy pojazd będzie zasilany za pomocą akumulatora litowo-jonowego Exide Li-Ion.

2017-06-27 12:23:56

Czy samochodowe radia i odtwarzacze CD odejdą do lamusa?

Kierowcy wciąż szukają technologicznych nowinek. Również samochodowe odtwarzacze muzyki zmieniały się i nadal zmieniają – ewoluując w ślad za nowinkami technologicznymi i naszymi upodobaniami dotyczącymi sposobów na wygodne słuchanie muzyki. 

2017-06-20 00:00:00

Dobre wiadomości dla kierowców tankujących samochody LPG

Rośnie światowa produkcja, jak i konsumpcja płynnego gazu LPG. Eksperci z sektora paliwowego prognozują, że ten trend się utrzyma. W Polsce rodzima produkcja LPG odpowiada zaledwie za jedną piątą zapotrzebowania, dlatego odpowiedzią na rosnące potrzeby konsumpcyjne jest import tego surowca. Według prognoz wraz ze wzrostem produkcji najprawdopodobniej nastąpi obniżenie i stabilizacja cen gazu – to dobra informacja szczególnie dla kierowców tankujących LPG. 

2017-06-19 12:10:38

Nie używasz okularów przeciwsłonecznych? Gorzej widzisz w nocy

Wiosna to czas, kiedy kierowcy są szczególnie narażeni na oślepiające działanie promieni słonecznych. Najlepiej ochronią nas przed nimi właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne. Badania wykazały, że ich używanie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w ciągu dnia, ale ma także wpływ na jazdę w nocy. Osoby, które nie chronią oczu w ciągu dnia, mogą gorzej widzieć po zmroku*.

2017-06-07 15:24:48

Latem też można wpaść w poślizg

Choć z ryzykiem poślizgu kojarzy się raczej zima i oblodzona nawierzchnia dróg, równie niebezpieczna sytuacja na drodze może przydarzyć się kierowcy także latem. To właśnie na okres od czerwca do sierpnia przypada w Polsce najwyższa średnia suma opadów deszczu*, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego. 

2017-06-01 00:00:00

Klimatyzacja samochodowa. Jak o nią dbać?

Sprawnie działający system chłodzenia wewnątrz auta gwarantuje nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. By tak było, konieczny jest regularny przegląd, najlepiej w wyspecjalizowanych do tego serwisach.

2017-05-20 00:00:00

QUIZ "Co wiesz o akumulatorach do motocykli" ODPOWIEDZI

Rozwiązałeś Quiz? Sprawdź poprawne odpowiedzi

2017-05-19 09:39:11

Jakie wnętrza aut lubią Polacy?

Badanie preferencji Polaków* w kwestii wnętrz samochodów osobowych pokazało, że ważnymi aspektami podczas wyboru auta są ergonomia, poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma również wygoda użytkowania i praktyczność.

2017-05-16 00:00:00

Nowy akumulator motocyklowy – ładować, czy nie ładować?

Nowy sezon, nowy akumulator. I powracające pytanie: czy nowy akumulator powinniśmy naładować przed zamontowaniem w motocyklu?

2017-05-04 12:16:23

Akumulator motocyklowy – dlaczego po zalaniu trzeba czekać?

Jeśli kupiłeś nowy akumulator do motocykla i w zestawie znajduje się pojemnik z elektrolitem, to znak, że akumulator musisz zalać samodzielnie. To nic trudnego – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta. Jednak niektórych może zdziwić, że tuż po zalaniu akumulatora elektrolitem należy odczekać min. 30 minut (zanim uszczelnimy akumulator przed pierwszym użyciem). Dlaczego?

2017-05-04 12:13:01

31 polskich kierowców w największym badaniu europejskim

Aż 31 kierowców z Polski bierze udział w największym europejskim badaniu zachowań kierowców w warunkach rzeczywistych UDRIVE. Badanie przeprowadzane jest w 6 krajach: Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. W samochodach biorących udział w badaniu, zamontowano kamery monitorujące zarówno to, co dzieje się wewnątrz, jak i na zewnątrz aut. Dane są gromadzone od ponad dwóch lat. Już w czerwcu zostaną udostępnione wstępne analizy zebranych informacji.

2017-05-02 00:00:00

Motocykle są eko!

Kochasz adrenalinę i wolność? Nie wyobrażasz sobie życia bez motocykla? Zapewne twoja maszyna daje to, czego kierowca samochodu nigdy nie doświadczy. Ale motocykl sprawia także, że na drodze to Ty jesteś EKO... bardziej niż myślisz.

2017-04-30 00:00:00

Z poradnika motocyklisty: akumulatory

Wiosną na drogach pojawia się więcej motocykli. Niestety niektóre z maszyn, po zimowym przestoju, startują z opóźnieniem – najczęściej z powodu niesprawnego akumulatora. Jak zatem wybrać nowy akumulator? Jaka technologia jest najlepsza? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

2017-04-28 15:20:26

Sprawdź stan punktów karnych online!

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nową usługę, która ułatwi życie kierowcom. Od 24 kwietnia można sprawdzić stan punktów karnych przez Internet. Usługa jest bezpłatna, a do jej wykonania potrzebny jest jedynie tzw. profil zaufany. 

2017-04-28 11:47:41

Czarny czy biały? Kolory dla motocyklistów

Część zdarzeń drogowych i wypadków z udziałem motocyklistów jest związana z trudnością w zauważeniu ich przez kierowców. Okazuje się, że odpowiedni dobór koloru stroju, może poprawić widoczność motocyklisty. Najważniejsze jest, aby ubranie kontrastowało z otoczeniem. 

2017-04-27 00:00:00

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich

Opony to jedyna część samochodu, która bezpośrednio styka się z nawierzchnią drogi i w bardzo dużym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo nasze i naszych współpasażerów. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji związanej z zakupem nowego kompletu letniego ogumienia. 

2017-04-26 00:00:00

Jak nie zasnąć za kółkiem? Fakty i mity

Kierowcy bardzo często decydują się kontynuować podróż pomimo zmęczenia. Chcą zaoszczędzić na czasie, szybko dotrzeć do celu. Sięgają po strategie, które tylko częściowo są skuteczne, poprawiają samopoczucie jedynie na krótki moment. Jak więc nie zasnąć za kółkiem? Obalamy mity. 

2017-04-15 00:00:00

Jak zmieniały się wymagania dotyczące obowiązkowych systemów bezpieczeństwa w samochodach?

Na świecie rocznie ginie 1,24 mln osób, dziennie średnio 3 400 osób. Unia Europejska jest mocno zdeterminowana i podejmuje szerokie działania, by ograniczyć liczbę ofiar wypadków drogowych. Sukcesem jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków z 54 300 w 2001 roku, do 26 112 w 2015 roku. Mimo to szacuje się, że koszty finansowe związane z wypadkami śmiertelnymi i powstałymi w ich wyniku obrażeniami, wynoszą około 100 mld euro rocznie. 

2017-04-10 00:00:00

Car-sharing – wypożycz miejski samochód

System wypożyczania miejskich rowerów na dobre zadomowił się już w większości polskich miast. Już niedługo, tak jak teraz wypożyczamy rowery, będzie można wypożyczać... samochody. Warszawa w drugiej połowie 2017 roku zamierza wprowadzić usługę car-sharingu. 

2017-03-31 00:00:00

Będą zmiany w transporcie towarów wrażliwych

To może być rewolucyjna zmiana w transporcie towarów. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów – informuje na swojej stronie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przepisy mają ograniczyć przestępstwa podatkowe związane z przewozem towarów wrażliwych, np. paliw, olejów smarownych, tytoniu, czy alkoholu.

2017-03-31 00:00:00

Parking prywatny czy publiczny?

Ile średnio czasu potrzebuje kierowca na znalezienie wolnego miejsca na publicznym parkingu? Badania prowadzone na przestrzeni lat w różnych krajach mówią nawet o 8 minutach. Te same badania wskazują, że około 30% kierowców stojących w korkach spędza w nich czas właśnie dlatego, że próbują znaleźć wolną przestrzeń do zaparkowania samochodu. Gdzie leży źródło problemu?

2017-03-31 00:00:00

Karawaningowa podróż przez Afrykę

5 miesięcy i 15 tysięcy kilometrów po drogach Afryki – wyprawa Kamperem przez Świat wspierana przez Exide Technologies osiągnęła zaplanowany cel.

2017-03-30 11:56:40

Kupujemy coraz więcej nowych aut

Ubiegły rok (2016) był najlepszym na polskim rynku motoryzacyjnym od 16 lat pod względem liczby zarejestrowanych nowych pojazdów. Wszystkie kategorie pojazdów, z wyjątkiem motorowerów, zanotowały dwucyfrowy wzrost – pokazują wyniki raportu kwartalnego KPMG w Polsce i PZPM „Branża motoryzacyjna”, Edycja Q1/2017.

2017-03-30 11:48:41

Otwieraj drzwi jak holender – The Dutch Reach

Co jest zaskakującego w sposobie otwierania drzwi samochodu przez holenderskich kierowców? To, że pamiętają, że rowerzysta jest równoprawnym uczestnikiem ruchu i zachować szczególną ostrożność nie tylko podczas jazdy, ale także podczas wysiadania z pojazdu. Ta specjalna technika otwierania drzwi to The Dutch Reach.

2017-03-30 11:38:43

Bezpieczne auta służbowe

Światowa Organizacja Zdrowia WHO szacuje, że około 30% wypadków drogowych na świecie powiązanych jest z pracą. Bank Światowy, przygotowując rekomendacje dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, wskazuje potrzebę większego zaangażowania firm w te działania. Jak wynika ze statystyk europejskich, to właśnie w transporcie ginie najwięcej pracowników.

2017-02-24 00:00:00

Chrapanie a bezpieczeństwo na drodze

Badania wykazują, ze chrapanie podczas snu w nocy może być przyczyną senności w ciągu dnia*. A senność to także opóźnione reakcje i mikrosen, czyli chwilowa utrata świadomości – zjawiska bardzo niebezpieczne dla osoby prowadzącej pojazd. W Polsce w zeszłym roku, w wypadkach spowodowanych zmęczeniem lub zaśnięciem kierowcy, zostało rannych ponad 860 osób, a 85 poniosło śmierć**.

2017-02-23 00:00:00

Poślizg? Co robić?

Nawet najbardziej ostrożni i uważni kierowcy mogą stracić kontrolę nad pojazdem i wpaść w poślizg. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Kierowcom przyda się zarówno wiedza teoretyczna, jak i zajęcia praktyczne na płycie poślizgowej.

2017-02-21 11:22:32

Co denerwuje polskich kierowców podczas zimy?

Zima, ze względu na zmienne warunki pogodowe to trudny okres dla kierowców – narzekają oni przede wszystkim na znaczny spadek komfortu jazdy. Jak wynika z raportu „Komfort jazdy II”, kierowcy najbardziej nie lubią wsiadać do zimnego pojazdu. Prawie 70% badanych marzy, by ich samochody nagrzewały się jeszcze przed uruchomieniem. 

2017-02-21 11:18:26

Stojące w korkach

Największe polskie miasta często plasują się w światowych rankingach. Niestety także tych niezbyt chlubnych. Ostatnio Łódź, trzecie miasto w Polsce pod względem liczby ludności, znalazło się na 5 miejscu w rankingu najbardziej zakorkowanym miast na świecie. I niestety nie jest tam jedynym polskim akcentem…

2017-01-26 14:22:27

Kto pędzi, ten płaci

Są takie miejsca na drogowej mapie Polski, które budzą strach w kierowcach, szczególnie tych lubiących jeździć… zbyt szybko. To miejsca, gdzie zlokalizowane są rejestratory przejazdu na czerwonym świetle i odcinkowe pomiary prędkości.

2017-01-25 00:00:00

Gdy idea staje się rzeczywistością: droga od koncepcji do samochodu

Stworzenie nowego modelu samochodu to długi i kompleksowy proces, na który składają się lata doświadczenia, jak i innowacje z dziedziny designu i inżynierii. Jak wygląda droga od pierwszego pomysłu do produkcyjnej wersji samochodu?

2017-01-20 00:00:00

Blokady na pijanych kierowców

W Polsce prawie 6% wypadków z winy kierujących jest spowodowane przez nietrzeźwych kierowców. W 2015 roku zginęło w nich 218 osób, a prawie 2 tysiące zostało rannych*. Pamiętajmy, że nawet przy niskiej, dozwolonej prawem, zawartości alkoholu we krwi, zaczyna pogarszać się czas reakcji, umiejętność oceny odległości czy utrzymania toru jazdy.

2017-01-15 00:00:00

ASSISTANCE – akumulatory z ubezpieczeniem

Jakie konkretne korzyści przynosi zakup akumulatora z tzw. pakietem assistance? Jak z niego skorzystać w sytuacji awaryjnej i co powinien wiedzieć kierowca decydujący się na zakup akumulatora z „bonusem ochronnym”? Jeżeli Twój sprzedawca nie potrafi odpowiedzieć na te pytania, w tym tekście przybliżamy to zagadnienie.

2017-01-10 09:19:07

Inteligentne Systemy Transportowe

Intensywny rozwój gospodarczy, wzrost zamożności i potrzeba mobilności powodują, że liczba samochodów wciąż rośnie. Infrastruktura drogowa projektowana dla niższego poziomu ruchu staje się niewydolna, rośnie poziom zanieczyszczenia środowiska. W tej sytuacji przed samorządami stoi zadanie zapewnienia rozwiązania, które da gwarancję lepszej regulacji i optymalizacji ruchu samochodów, a w konsekwencji sprawny transport i czyste środowisko.

2017-01-10 00:00:00

Badaj auto

Sprawność techniczna pojazdu jest kluczowym elementem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najczęściej stwierdzane przez policję usterki w pojazdach, które uczestniczyły w wypadkach drogowych, to: braki w oświetleniu (54%), braki w ogumieniu (18,5%) oraz usterki układu hamulcowego (14%)*. Właściciel jest zobowiązany do regularnych badań technicznych swojego samochodu, ale pozytywne przejście takich badań nie zwalnia z bieżącego dbania o pełną sprawność auta.

2017-01-04 00:00:00

Czy jazda po autostradach będzie szybsza?

Kilka dni temu rozpoczął się proces wyłaniania firmy, która od 3 listopada 2018 r. będzie obsługiwała systemu pobierania opłat za korzystanie z dróg. Wykonawca będzie miał za zadanie obsługę systemu do 2 listopada 2024 r.  Kierowcy liczą na to, że w wyniku przetargu zmieni się również sposób, w jaki płacimy za przejazdy. Niestety na wygodne winiety nie ma na razie szans.

2016-12-28 13:13:40

Dlaczego warto używać klimatyzacji również zimą?

Samochód został przygotowany do zimy – opony wymienione, akumulator oraz płyny eksploatacyjne sprawdzone. A czy pamiętaliśmy także o sprawdzeniu klimatyzacji? Czynność ta, choć może wydawać się absurdalna zimą, jest bardzo ważnym elementem przygotowania auta na tę porę roku.

2016-12-22 00:00:00

Miejsca odpoczynku podróżnych

Z punktu widzenia bezpieczeństwa ważne jest nie tylko to, jak jeździmy. Znaczenie ma również, jak odpoczywamy. Zaleca się, by każde dwie godziny jazdy przeplatać odpoczynkiem.

2016-12-20 00:00:00

Odłóż telefon

Badania pokazują, że wykonywanie połączeń przez kierowcę trzymającego telefon w dłoni podczas jazdy dwukrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Z kolei czytanie i wysyłanie wiadomości zwiększa to ryzyko aż 6-krotnie. Obecnie kierowcy prowadząc, nie tylko dzwonią i wysyłają wiadomości, ale także robią zdjęcia i korzystają z Internetu.

2016-12-15 00:00:00

Zimowe porządki

Grudzień jeszcze nie dał nam w kość, ale pierwsze opady śniegu, oblodzone ulice i chodniki oraz niskie temperatury powinny być wyraźnym sygnałem dla kierowców, że czas przygotować samochód do zimy. 

2016-12-08 00:00:00

Ospały za kierownicą

Ospałość i senność za kierownicą sprawiają, że reakcje kierowcy są dużo wolniejsze, jego percepcja słabsza, a do tego ryzyko wypadku dużo wyższe. Kiedy dni są krótsze i senność przychodzi szybciej, powinniśmy jeszcze bardziej zwracać uwagę, czy wsiadamy za kierownicę wypoczęci i skupieni. Badania pokazują, że najmniej energii mamy między godz. 2.00 a 6.00 oraz 14.00 a 17.00.

2016-12-01 00:00:00

Prawo jazdy online

Telefon zyskuje coraz więcej funkcji. Już teraz możemy zrezygnować z noszenia przy sobie karty płatniczej, płacąc telefonem za zakupy. Coraz bliższa staje się wizja zastąpienia telefonem całego portfela. W połowie listopada odbyła się konferencja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji, podczas której został przedstawiony projekt dotyczący wprowadzenia mDokumentów.

2016-11-25 00:00:00

Zabici bez pasów

Aż 50% ofiar śmiertelnych na autostradach w Austrii, a ponad 60% w Belgii nie miało zapiętych pasów w momencie wypadku*. Pasy bezpieczeństwa są efektywnym elementem zapewniającym kierowcy i pasażerom bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Nawet poduszki powietrzne zadziałają odpowiednio dopiero wtedy, gdy siedzimy w fotelu z zapiętymi pasami.

2016-11-20 00:00:00

Mokro, ślisko, pochmurnie

Szybciej zapadający zmrok w połączeniu z opadami deszczu, mgłą oraz mokrą i czasem oblodzoną nawierzchnią daje ekstremalne warunki jazdy, wymagające od kierowców nie lada umiejętności. W takich warunkach dużo trudniej dostrzec pieszych, uniknąć poślizgu czy prawidłowo oszacować prędkość. W 2015 roku opady deszczu i zachmurzenie były przyczyną 11 424 wypadków na polskich drogach*.

2016-11-15 00:00:00

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a tak naprawdę często nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20% wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby. W Europie to wypadki samochodowe są najczęstszą przyczyną śmierci osób do 24 roku życia. 

2016-11-07 00:00:00

Ekojazda dobra dla środowiska

Szacuje się, że źródłem 60% zanieczyszczeń powietrza w centrach dużych miast jest transport*. Do zmniejszenia tego problemu może przyczynić się ekojazda, przynosząca wymierne korzyści nie tylko w postaci redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale także zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy, zmniejszenia kosztów eksploatacji oraz oszczędności od 5% do nawet 25% paliwa. 

2016-11-03 00:00:00

Jazda we mgle

Mgliste wieczory i poranki nie są dla nas niczym obcym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jak przygotować się do jazdy i jakich zasad przestrzegać, aby droga przebiegła bezpiecznie?

2016-10-31 00:00:00

Widoczni na drogach

Okres jesienno-zimowy, kiedy szybciej robi się ciemno, jest jednym z bardziej niebezpiecznych na drogach. Wszystko z powodu tego, że piesi nadal nie stosują się do przepisu nakazującego noszenie odblasków, przez co nie są widoczni na drogach.

2016-10-30 00:00:00

Wzrost kary grzywny za jazdę bez OC

Wraz z ogólnym wzrostem składek OC, będącym odpowiedzią na ich dotychczasowe, sztuczne zaniżanie (wojny cenowe ubezpieczycieli), przyszedł czas na kierowców, którzy próbują oszczędzić na ubezpieczeniu… po prostu go nie płacąc. Od stycznia 2017 roku odsetek osób niepłacących może spaść, ponieważ za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowcy będą płacić wyższe grzywny. 

2016-10-28 10:47:16

Centra Mocy - darmowy przegląd akumulatorów

Ruszyła trzecia edycja akcji Cetra Mocy! W jej trakcie kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić akumulator w swoim samochodzie i odebrać kupon rabatowy na zakup nowego.

2016-10-24 08:29:48

Innowacje w akumulatorach – najnowsze produkty Exide

Exide Technologies, uznany, międzynarodowy dostawca rozwiązań z zakresu magazynowania energii, na ostatnich targach Automechanika* 2016 we Frankfurcie zaprezentował swoje najnowsze produkty. Jedną z nowości jest przełomowy akumulator do pojazdów ciężarowych, kolejną – gama produktów do motocykli i pojazdów sportowych.

2016-10-20 09:38:48

Jedź swoim torem

Niebezpieczne zjeżdżanie samochodów na sąsiedni pas ruchu, zwłaszcza na zakrętach, oraz przekraczanie linii wyznaczającej granice toru jazdy to tylko niektóre z bardzo niebezpiecznych nawyków kierowców, które mogą prowadzić do tragedii. Kodeks drogowy bezwzględnie zobowiązuje kierowców do jazdy wyznaczonym torem.

2016-10-18 00:00:00

Przyciemniane szyby

Kierowcy często poszukują rozwiązań, które zwiększą komfort użytkowania samochodu. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz możliwości pozwalających na modyfikację samochodu. Jedną z nich jest przyciemnianie szyb. Zabieg ten może podnieść komfort użytkowania samochodu pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i norm.

2016-10-12 00:00:00

Strefa Tempo 30. Czy to działa?

Dzięki wprowadzaniu stref „Tempo 30”, miasta odnotowują spadki liczby wypadków od 10 do ponad 40%. Strefy te coraz częściej lokalizowane są nie tylko na terenach osiedlowych, ale także w centrach miast. Dzieje się tak, np. w Poznaniu, Krakowie, Opolu, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku czy Szczecinie. 

2016-10-06 00:00:00

Zawsze zwalniaj przed skrzyżowaniem

Skrzyżowania to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc dla kierowców. Średnio dochodzi na nich do około 10 tysięcy wypadków rocznie, co stanowi ponad 30% wszystkich wypadków drogowych w Polsce*. Wielu niebezpiecznych dla życia i zdrowia zdarzeń można uniknąć, redukując prędkość przed skrzyżowaniem. Sytuacji nie poprawia fakt, że kilkaset fotoradarów nadzorowanych dotychczas przez straże gminne jest od początku 2016 roku wyłączonych z użytkowania. Szacuje się, że stacjonarne systemy kontroli prędkości mogą obniżyć liczbę wypadków w odległości 250 metrów od miejsca pomiaru od 18% do nawet 20% **.

2016-10-01 00:00:00

Jazda na suwak. Planowane zmiany

Ministerstwo Infrastruktury planuje kolejne zmiany. Tym razem dotyczyć one mają zachowania na drogach. Jazda na suwak (na zakładkę) już teraz uregulowana jest w zapisach kodeksów drogowych wielu państw np. Niemiec czy Austrii. W Polsce, na ten moment, jest to jedynie zalecenie. Jednak polscy kierowcy nie bardzo są skłonni do ustępowania komuś miejsca na drodze.

2016-09-30 00:00:00

Światła w samochodzie

Zapewnienie komfortowej i skutecznej obserwacji drogi to jedno z wyzwań stawianych przed nowoczesnymi samochodami. Historycznie pojawienie się samochodów dało możliwość nieograniczonego przemieszczania się, jednak w warunkach nocnych, czy przy złej pogodzie, jazda stawała się niebezpieczna ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia pojazdu.

2016-09-19 00:00:00

Paliwa i ich rodzaje

Według danych European Automobile Manufacturers Association z 2014 roku po drogach krajów Unii Europejskiej jeździ 54,1% samochodów osobowych napędzanych benzyną, 41% dieslem i tylko 5% napędzanych paliwami alternatywnymi. 

2016-09-15 00:00:00

W drodze do szkoły

Tylko w zeszłym roku miało miejsce prawie 3 tysiące wypadków z udziałem dzieci do 14 roku życia. Nie wolno zapominać o edukacji związanej z zachowaniem na drodze, szczególnie najmłodszych uczestników ruchu. Przykładem powinni świecić nie tylko rodzice, ale także instytucje – szkoły i gminy.

2016-09-08 00:00:00

Niebezpieczne promile

W 2015 roku zatrzymano w Polsce 129 tys. nietrzeźwych kierowców*. To niemal o 9% mniej niż w roku 2014. Mimo że liczba kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu spada, w dalszym ciągu statystyki nie są zadowalające. Warto uświadomić sobie, ile kierowca ryzykuje, wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu.

2016-09-05 00:00:00

Wypadek drogowy. Jak postępować?

Na prostej drodze za miastem, na naszych oczach, dochodzi do poważnego wypadku samochodowego. Zderzają się dwa pojazdy, są ranni. Wiemy, że mamy kilka sekund na reakcję, a jedynie kilka minut, by komuś uratować życie. Postanawiamy zatrzymać się i udzielić pierwszej pomocy. 

2016-08-26 00:00:00

Auto z zagranicy

Statystyki nadal wskazują, że Polacy chętnie kupują auta sprowadzane z zagranicy – w samym 2015 r. liczba sprowadzonych aut była największa od 2008 r.[1] Jednak każdy chętny do kupna pojazdu na obcych rejestracjach musi przejść przez dłuższą ścieżkę rejestracyjno-prawną niż osoby kupujące auta krajowe. Dlatego przedstawiamy kilka podstawowych kroków.[1] Według danych SAMAR – Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego.

2016-08-25 00:00:00

Wpływ substancji psychoaktywnych na prowadzenie samochodu

Rola kierowcy wymaga wysokiej sprawności psychofizycznej. Ważne jest, żeby kierowca był wypoczęty i zdrowy. W tej roli nie mamy wyboru: im lepsza nasza kondycja, tym bezpieczniej będziemy podróżować.

2016-08-20 00:00:00

Czy fotel samochodowy ocali nasz kręgosłup?

Z raportu „Komfort jazdy” przygotowanego na zlecenie Kongsberg Automotive wynika, że niemal 85% badanych Polaków dostrzega związek między czasem spędzonym za kierownicą a chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Co czwarty badany deklaruje, że co najmniej raz w miesiącu udaje się w dłuższą podróż (ponad 100 km), a co drugi pokonuje takie odległości nawet codziennie. Niestety kolejne liczby – określające, ilu z nas dba o plecy w trakcie podróży – są przerażające. Zaledwie co dziesiąty Polak ćwiczy. Na pomoc przychodzą zespoły inżynierów z firm motoryzacyjnych, które opracowują nowe systemy odciążające plecy w siedzeniach samochodowych. 

2016-08-15 00:00:00

Mandaty, ich historia i funkcja

Gwarancją bezpieczeństwa na drogach jest przestrzeganie przepisów i jazda z wyobraźnią. Przepisy regulują zachowania kierowców po to, by poruszanie się po drodze było uniezależnione od niedomówień i wątpliwości. Nie wszyscy jednak stosują się do przepisów, popełniając wykroczenia drogowe i tym samym narażając się na konsekwencje w postaci mandatu karnego.          

2016-08-08 00:00:00

Milion samochodów elektrycznych w 10 lat?

Według raportu WHO spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, aż 33 znajdują się w Polsce. W czerwcu br. przedstawiciele rządu zaproponowali Plan Rozwoju Elektromobilności, którego efektem ma być rejestracja w Polsce około miliona elektrycznych aut w ciągu 10 lat. 

2016-08-02 00:00:00

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Mimo że liczba wypadków na przejazdach kolejowych maleje, to wciąż aż 98% nieszczęśliwych zdarzeń jest skutkiem nierespektowania przez kierowców zasad bezpieczeństwa, ignorowania znaków drogowych, czerwonych świateł i omijania rogatek. Od początku 2016 roku doszło do 90 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów na przejazdach kolejowych, w tym 18 osób zostało ciężko rannych, a 29 osób zabitych.

2016-07-30 00:00:00

Włącz ekomyślenie!

Włącz ekomyślenie! Rusza publiczna kampania edukacyjna Exide Technologies SA na temat prawidłowego, ekologicznego postępowania z akumulatorami.

2016-07-29 14:09:35

Liczba samochodów na świecie

Szacuje się, że na Ziemi mieszka około 7,3 miliarda ludzi. W 2015 roku liczba samochodów przekroczyła 1,1 miliarda, co daje jeden samochód na 6,5 mieszkańca Ziemi. Jednak z roku na rok liczba samochodów dynamicznie się zwiększa, w roku 2040 ich suma może przekroczyć 2 miliardy!

2016-07-29 00:00:00

Włącz ekomyślenie. INFOGRAFIKA

Nigdy nie przeładowuj akumulatora. W bardzo krótkie trasy nie wyruszaj samochodem. Nigdy samodzielnie nie rozbieraj akumulatora. Wyłączając silnik odłączaj radio, ładowarkę i inne urządzenia. Korzystaj z bezpłatnych przeglądów.

2016-07-27 10:16:43

Paliwa alternatywne – bardziej ekologiczne, ale droższe

Polski transport generuje blisko 12 proc. emisji gazów cieplarnianych. Wprowadzenie wyższych norm dla ciężarówek oraz wykorzystanie paliw alternatywnych mogłoby ograniczyć szkodliwą emisję w transporcie drogowym. Przeszkodą są jednak wysokie koszty alternatywnych rozwiązań.

2016-07-20 00:00:00

Nowy system poboru opłat na A4

Od 20 lipca za przejazd autostradą A4 między Krakowem a Katowicami kierowcy nie muszą płacić na bramkach. Dzięki urządzeniu A4Go mogą uiścić opłatę elektronicznie. Czy to koniec kłopotów z zatorami na autostradowych bramkach?

2016-07-17 00:00:00

Na nowej drodze…

Z roku na rok długość dróg ekspresowych i autostrad w Polsce wzrasta. Obecnie wynosi ponad 3450 km (stan na 1.07.2016 r.). Jednak czy potrafimy poruszać się po tego typu drogach? Czy znamy i respektujemy zasady na nich panujące?

2016-07-15 00:00:00

Akumulator i upały

Powrót z wakacji. Na parkingu przy hotelu lub lotnisku czeka samochód. Pakujesz bagaże, przekręcasz kluczyk w stacyjce… I nic. Samochód stoi. Akumulator nie działa. Czy wystarczy kilka dni postoju, żeby się rozładował? Jeśli zostawiłeś go na pełnym słońcu, w piekielnym upale, to tak. Powszechnie uważa się, że najtrudniejszy czas dla akumulatora to sezon zimowy, tymczasem upały szkodzą mu dużo bardziej.

2016-07-07 15:06:12

Na wakacje z głową

Wyjazdy na wakacje wiążą się z koniecznością przygotowania się do prognozowanych warunków atmosferycznych, długiej podróży oraz sprawdzenia auta. Warto pamiętać, że miesiące letnie charakteryzuje wysoka liczba wypadków – w ubiegłym roku od czerwca do sierpnia spowodowano aż 9210 niebezpiecznych zdarzeń drogowych*.

2016-07-07 00:00:00

Obserwacja drogi

W tej samej chwili na drodze może wystąpić kilka zdarzeń potencjalnie ryzykownych, dlatego każdy kierowca powinien ćwiczyć obserwację, ocenę sytuacji i podejmowanie szybkich decyzji w ruchu drogowym. 

2016-06-30 00:00:00

Badania psychologiczne kierowców

Przepisy jasno precyzują wymagania wobec przyszłych kierowców, określając ich sprawność fizyczną i psychiczną. Sprawność fizyczna sprawdzana jest u wszystkich kierowców już na etapie ubiegania się o prawo jazdy, badania psychologiczne zarezerwowane są dla zawodowych kierowców oraz dla kierowców, którzy łamią przepisy.

2016-06-23 08:51:29

Agresja drogowa

Po światowych drogach porusza się ponad miliard samochodów osobowych i 377 milionów samochodów ciężarowych. Do 2040 roku liczby te mają się podwoić. Wzrost natężenia ruchu drogowego, korki i wydłużający się czas dojazdu są jednymi z przyczyn pojawiającej się na drodze agresji drogowej.

2016-06-21 10:31:30

Oślepiające pyłki

Pyłki są zmorą nie tylko alergików, ale także kierowców. Dlaczego? Osiadając na szybach samochodu, potrafią ograniczyć pole widzenia, a jazda w takich warunkach bywa bardzo niebezpieczna. Dlatego pamiętajmy, aby stale utrzymywać czystość szyb i przecierać je, gdy tylko zobaczymy zbierający się na nich pył.

2016-06-15 00:00:00

Ekologiczne wskazówki dla użytkowników akumulatorów

Producent akumulatorów Centra i Exide prezentuje ekologiczne porady dotyczące akumulatorów, o których powinni pamiętać wszyscy kierowcy. Oto najważniejsze informacje na temat ekologicznego i bezpiecznego korzystania z akumulatorów. 

2016-06-10 00:00:00

Jazda w trakcie burzy

Niebezpieczne warunki pogodowe (burze, porywisty wiatr, silne opady deszczu) w 2015 roku w Polsce były przyczyną ponad 12000 wypadków, w których śmierć poniosło 1155 osób, a prawie 15000 zostało rannych*!Jak się zachować, gdy na drodze napotkamy gwałtowną burzę, której towarzyszy porywisty wiatr i deszcz?

2016-05-31 00:00:00

Wymiana akumulatora

Czy wiesz, że porzucanie zużytego akumulatora to łamanie prawa? Dowiedz się, gdzie oddać zużyty akumulator i jak chronić środowisko. Nasi eksperci podpowiadają też, w jaki sposób transportować akumulator w bezpieczny sposób,. Zapraszamy do obejrzenia filmu, który jest częścią publicznej kampanii ekologicznej Exide Technologies S.A.Âť

2016-05-19 12:02:02

Jak dbać o akumulator?

Chyba każdy kierowca doświadczyłsytuacji, gdy akumulator odmawia posłuszeństwa i trzeba go doładować. Jak postępować w takiej sytuacji? Czy prostownik to dobre rozwiązanie? Jak często należy ładować nieużywane akumulatory? Jakie mogą być konsekwencje rozładowania akumulatora? Czy dobór prądu ładowania ma znaczenie? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci Exide. Zobacz nasz filmÂť

2016-05-19 11:59:00

Jak działa akumulator?

Akumulator jest podstawowym źródłem energii dla każdego samochodu. Dostarcza jej do uruchomienia auta, ale także do tego, aby działały: radio, światła, nawigacja i inne elementy. Ale na jakich zasadach działa? Jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora? Jakie są cechy dobrego akumulatora? I jak bezpiecznie z nim postępować? Zapraszamy do obejrzenia filmu.

2016-05-19 11:54:05

Zagrożenie dla silników samochodowych

Najczęstszą przyczyną złej pracy silnika jest zanieczyszczone paliwo. Pogarsza ergonomikę jazdy, a silnik pracuje wolniej i głośniej. Paliwo złej jakości może nawet doprowadzić do zatrzymania jego pracy. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie zagrożenia dla samochodu może nieść drobinka brudu w paliwie

2016-05-17 11:23:14

Gdy kierowca ma przekichane

Prowadzenie auta w okresie wiosennym jest dla alergików szczególnie uciążliwe. Łzawienie oczu, silny katar, obniżona koncentracja kierowcy to tylko niektóre z objawów towarzyszących alergii, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. 

2016-05-13 00:00:00

Auto przestaje być oznaką statusu, staje się narzędziem

Mobilność oznacza dla Polaków przede wszystkim swobodę ruchu i przemieszczania się – wynika z badania „Mobilność w oczach Polaków” przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Volkswagen Financial Services. Najczęściej wskazywanym w badaniu skojarzeniem był samochód. Jest on dziś jednak nie tyle oznaką statusu, ile narzędziem, które ułatwia życie. 

2016-05-09 00:00:00

W Polsce ok. 3 mln aut jeździ na gaz

W Polsce jeździ niemal 3 mln samochodów zasilanych gazem płynnym â€“ wynika z danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Nasz rynek pod tym względem jest jednym z największych w Europie. Popularność gazu wynika przede wszystkim ze znacznie niższych kosztów eksploatacji. Jednak odpowiedni atest musi mieć zarówno sama instalacja, jak i firma zajmująca się jej montażem.

2016-05-04 00:00:00

Dziecko w foteliku

Dzieci nie są skutecznie chronione poprzez standardowy pas bezpieczeństwa, dlatego wymagają szczególnego zabezpieczenia przed skutkami ewentualnej kolizji lub gwałtownego hamowania. Dla właściwej ochrony potrzebują specjalnie zaprojektowanych fotelików lub urządzeń przytrzymujących.

2016-04-30 00:00:00

Dzielnicowy przypomni o mandacie

Każdy, kto został „złapany” przez fotoradar, może spodziewać się wizyty policji. Od kwietnia dzielnicowi mogą osobiście odwiedzić osoby zalęgające z zapłaceniem mandatu, by skłonić je do uregulowania należności. 

2016-04-25 12:24:18

Pojawia się i znika

Wiosenna aura sprawia, że na ulicach pojawia się coraz więcej jednośladów. Kierowcy, ze względu na jadących z dużą prędkością motocyklistów, powinni zachować dużo większą ostrożność i częściej korzystać z lusterek.

2016-04-21 00:00:00

Zmiany w przepisach poprawiły bezpieczeństwo na drogach

Jak wynika z doniesień prasowych oraz z policyjnych statystyk, na polskich drogach jest bezpieczniej. Oznacza to mniejszą liczbę wypadków, a tym samym zabitych i rannych. Coraz mniej osób decyduje się także na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. W porównaniu z pierwszymi miesiącami 2015 r. policja odnotowała spadek wypadków drogowych o blisko 9% oraz o 14% mniej ofiar śmiertelnych, a także o 7% mniej rannych.

2016-04-18 11:28:09

Sprawność kierowcy

Statystyki wypadków bezlitośnie pokazują konsekwencje ludzkich błędów. Budowane z myślą o ochronie kierowców pojazdy, a nawet specjalnie projektowane drogi, które mają wybaczać uczestnikom ruchu drogowego błędy, nie mogą tych statystyk radykalnie zmienić. Odpowiedzią na tę sytuację ma być motoryzacja przyszłości – zbudowana na autonomicznych pojazdach, będzie pozbawiona ludzkich błędów. Zanim to jednak nastąpi, to kierowcy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i sprawność poruszania się po drogach.

2016-04-10 00:00:00

Nowa aplikacja do wyszukiwania akumulatorów marek Centra i Exide

Nowa aplikacja do wyszukiwania akumulatorów marek Centra i Exide – od teraz jeszcze bardziej efektywna. 

2016-04-05 13:34:40

Inwestycje w bezpieczeństwo drogowe

Chociaż sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce w ciągu ostatniej dekady zwiększyła się czterokrotnie, konieczne są kolejne inwestycje. Ich zaniechanie może wpłynąć na wzrost liczby wypadków drogowych.

2016-04-04 00:00:00

Wiosenne porządki w aucie

Plan wiosennych porządków najczęściej dotyczy mieszkania, ogrodu, garażu. Nie zapominajmy jednak o samochodzie – nie wystarczy go jedynie oddać do myjni. Umycie i zabezpieczenie lakieru czy wyczyszczenie tapicerki, są ważne, ale najważniejsze to m.in.: usunięcie soli z podwozia, wymiana opon, dodatkowy przegląd techniczny i uzupełnienie płynów.

2016-03-30 00:00:00

Pasy bezpieczeństwa

Redukują ryzyko kontaktu ciała z wnętrzem pojazdu w efekcie ograniczając ciężkość obrażeń, przenoszą siły działające podczas uderzenia na mocniejsze partie ciała, zapobiegają wypadnięciu z pojazdu przy uderzeniu, zapobiegają obrażeniom innych pasażerów. Mowa o jednym z najprostszych oraz najbardziej skutecznych środków bezpieczeństwa w aucie – pasach bezpieczeństwa.

2016-03-23 00:00:00

Uciążliwe parkowanie

Umiejętne parkowanie jest równie ważnym elementem bezpiecznej jazdy jak poruszanie się po drogach. Tymczasem jeden na czterech kierowców ma problemy z parkowaniem*. Kierowcy przyznają, że wolą zaparkować dalej od miejsca docelowego i mieć wygodną przestrzeń do zaparkowania, niż bliżej, gdzie problemów przysparza konieczność wpasowania się w wąskie i trudno dostępne miejsce.

2016-03-15 00:00:00

Czy w akumulatorze bezobsługowym trzeba kontrolować i uzupełniać poziom elektrolitu?

Eksperci od akumulatorów bardzo często słyszą powyższe pytanie. Pełna, wyczerpująca odpowiedź jest jednak znacznie dłuższa niż proste „tak” lub „nie”. Dlatego w dzisiejszym tekście wyjaśniamy kwestię elektrolitu w akumulatorze bezobsługowym.

2016-03-11 19:05:16

Siły działające na samochód

Znajomość sił działających na pojazd podczas ruchu pozwala kierowcom zrozumieć, jak opory wpływają na zużycie paliwa i dlaczego niewielka różnica prędkości decyduje o tym, czy utrzymamy się na drodze.

2016-03-10 11:06:57

Dwie lewe ręce

Włączenie świateł przeciwmgielnych, wymiana koła na zapasowe czy umiejętność odczytania znaków ostrzegawczych na desce rozdzielczej to podstawowe umiejętności, jakie powinien posiadać kierowca. Tymczasem badania pokazują, że 1 na 10 kierowców nie potrafi poradzić sobie z obsługą swojego auta*.

2016-03-04 00:00:00

Senność za kierownicą

Przesilenie wiosenne, zmiana czasu, nowe warunki atmosferyczne – często źle znosimy okres przejściowy między zimą a wiosną. Dodatkowo osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia mogą cierpieć z powodu bólów głowy, ale także odczuwać silniejsze niż zwykle zmęczenie i senność. Źle dzieje się szczególnie wtedy, gdy zdarza się to za kierownicą. Wielu kierowców sądzi, że senność jest chwilowa, na pewno minie i uda się utrzymać koncentrację podczas jazdy. Czy na pewno?

2016-03-02 00:00:00

Ubezpieczenia oparte o styl jazdy kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce przymierzają się do wprowadzenia polis komunikacyjnych, w których podstawą wyliczania składki będą informacje o zachowaniu kierowców: czy i jak często przekraczają dozwoloną prędkość, gwałtownie hamują oraz pokonują zakręty. Connected Life Communication Group przeprowadziła ankietę, w ramach której zebrano opinie dotyczące nowego rodzaju ubezpieczeń. 

2016-03-01 00:00:00

Prawo jazdy utracone na 3 miesiące

Według policyjnych statystyk w 2015 roku zatrzymanych zostało prawie 80 000 praw jazdy. Część dokumentów odebrano kierowcom z powodu przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Ale niektórzy mogą mieć większe problemy. Dlatego przypominamy, jak uniknąć tarapatów.

2016-02-28 00:00:00

Kradzież auta. Co robić?

W wyniku emocji i stresu, jakie towarzyszą kradzieży auta, kierowcy zapominają, jak powinni się zachować w tej sytuacji i co zrobić w pierwszej kolejności.

2016-02-20 00:00:00

Drogowi oszuści polują na kierowców

Pozorują uprzejmość i sygnalizują ustępowanie pierwszeństwa, zwalniają lub hamują nieoczekiwanie, a nawet rzucają się pod maskę samochodu – tak działają oszuści próbujący wykorzystać sytuację na drodze do spowodowania wypadku, w którym występować będą w roli poszkodowanego. Cel: wyłudzenie jak największego odszkodowania z OC upolowanego „sprawcy” wypadku.

2016-02-17 00:00:00

Co rozprasza polskich kierowców?

Ogólnopolskie badanie ankietowe dotyczące bezpieczeństwa kierowców, sprawdziło ich zachowania podczas: prowadzenia samochodu, przekraczaniu dozwolonej prędkości, jazdy po alkoholu oraz wypadków i kolizji*. Jakie wnioski możemy z niego wyciągnąć? 

2016-02-14 00:00:00

Nie noś czapki zimą

Czy odzież chroniąca przed zimnem, w przypadku kierowców, może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy? Tak. Zsunięta czapka ogranicza pole widzenia, mokre buty mogą ześlizgnąć się z pedałów, a rękawiczki z kierownicy.

2016-02-12 10:25:03

Świat motoryzacji czeka rewolucja

Czy samochód, którym steruje nie człowiek, ale komputer to niedaleka przyszłość, czy wciąż science-fiction? Zdaniem autorów raportu „The future of mobility” świat motoryzacji czeka w najbliższych latach prawdziwa rewolucja. Przyszłość to autonomiczne auta, które będziemy dzielić z innymi podróżnymi. Wyliczono, że tylko w USA pojawienie się w szerszej skali pojazdów autonomicznych spowodowałoby spadek emisji spalin o 40-90%, a liczby śmiertelnych ofiar wypadków o 32 tys. rocznie. 

2016-01-31 00:00:00

Mandat zimą. Za co możesz go otrzymać?

Zimą za niedopatrzenia i nieprzestrzeganie przepisów możemy zapłacić i to nie mało, bo nawet 500 zł. O czym pamiętać, aby ustrzec się kary?

2016-01-30 00:00:00

Co to jest Defensive Driving?

Od 50 lat w krajach anglosaskich oraz skandynawskich szkolenia Defensive Driving są podstawą edukacji bezpiecznych i odpowiedzialnych kierowców. DD stopniowo staje się popularny także w innych krajach na świecie – jako wzór odpowiedzialnego kierowania pojazdami w ruchu drogowym oraz świadomego unikania dających się przewidzieć zagrożeń.

2016-01-30 00:00:00

Twoja kolej, by się zatrzymać

Podróżując samochodem, często na drodze napotykamy na przejazdy kolejowe, czyli skrzyżowania torów kolejowych z drogami publicznymi. W Polsce na 380 tysięcy kilometrów dróg publicznych występuje aż 15 867 przejazdów kolejowych.

2016-01-30 00:00:00

Rosnące ubezpieczenia OC

W 2015 roku przekonało się o tym wielu kierowców – ubezpieczenia OC są coraz droższe. Niektórzy kierowcy za obowiązkowe ubezpieczenia OC zapłacili w minionym roku nawet o 50 proc. wyższe stawki niż w 2014 r. A ubezpieczyciele przyznają, że to dopiero początek. 

2016-01-29 15:49:57

Zimno, ciemno, niebezpiecznie

Być może to truizm, ale zimą ciemności trwają dłużej. Dlatego tym bardziej teraz warto przypomnieć sobie podstawowe zasady jazdy po zmroku, aby nabrać dobrych nawyków i zmniejszyć ryzyko związane z jazdą w trudnych warunkach.

2016-01-28 09:32:09

Centra Mocy – zimowa reaktywacja

Przyszły mrozy, a wraz z nimi pojawiły się problemy z akumulatorami. Dlatego akcja Centra Mocy została przedłużona i potrwa do końca stycznia 2016 r. W ramach akcji kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić kondycję swoich akumulatorów w prawie 300 punktach na terenie całej Polski. 

2016-01-05 14:53:08

Niezawodny rozruch podczas siarczystych mrozów

Akumulator w pełni naładowany, o odpowiedniej gęstości elektrolitu, zamarza dopiero przy -68 °C. Dlaczego zatem niemal każdy kierowca, wsiadając do samochodu zimowym porankiem, zadaje sobie to samo pytanie: Odpali dzisiaj?

2016-01-04 00:00:00

Używane auta z importu bez opłaty recyklingowej

Według nowych przepisów od początku 2016 roku nie obowiązuje już opłata recyklingowa. Obowiązek jej uiszczania dotyczył dotychczas osób lub podmiotów, które sprowadzały używane auta z Unii Europejskiej.

2015-12-23 00:00:00

Oślepiające słońce

Kierowcy mogą być przygotowani do wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych – oblodzonej i mokrej nawierzchni, opadów śniegu, czy niskich temperatur. Jednak nie wszyscy pamiętają, że powinni uważać na zachodzące słońce, które potrafi oślepić, powodując wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze.

2015-12-22 00:00:00

Nie daj się zaskoczyć zimie

Szron na szybach, temperatury spadające poniżej zera i pierwsze opady śniegu – to ostatni dzwonek, aby przygotować swoje auto do zimy. Okres zimowy jest nie tylko testem dla samochodów, ale w szczególności sprawdzianem dla ich właścicieli, którzy muszą wykazać się dużymi umiejętnościami, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. 

2015-12-15 00:00:00
Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna