hipermarkety Publikacje - Autocentrum

No item elements found in rss feed.

Volvo S60 Polestar - nie będziesz chciał z niego wysiąść

Cel podróży nie ma w tym aucie najmniejszego znaczenia. Volvo S60 Polestar to czysta frajda z jazdy - i właśnie dlatego ktokolwiek, kto do niego wsiądzie, nie będzie chciał się z nim rozstać.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-15 13:45:10

Przy wymianie - uwaga na czujniki!

Już od ponad roku, bo od 1 listopada 2014, wszystkie nowe samochody produkowane w Unii Europejskiej muszą być obowiązkowo wyposażone w czujniki monitorujące ciśnienie powietrza w oponach. Dyrektywa ta przyczyniła się na pewno w dużym stopniu do poprawy bezpieczeństwa na drogach, z drugiej jednak strony spowodowała istotną zmianę w procedurach serwisowych dotyczących ogumienia samochodowego, wymuszając m.in. wprowadzenie specjalistycznego oprzyrządowania w warsztatach wulkanizacyjnych.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-15 09:13:20

Citroën C-Elysée - francuski minimalizm

Producenci samochodów osobowych wręcz prześcigają się w kwestii nowości. A to moda na takie, a nie inne przetłoczenia, innym razem nieledwie zawody czyj model będzie bardziej naszpikowany elektroniką. W blasku fleszy zawsze stają najbardziej "wybajerzone" wersje niejednokrotnie i tak imponujących aut. Jest jednak spora grupa samochodów osobowych, która została zepchnięta w cień przez celebrytów o czterech kołach.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-12 13:31:35

Samochody siedmiomiejscowe do 30 tysięcy złotych

Choć rodziny siedmioosobowe, ba - już nawet takie typu 2+3, są w Polsce rzadkością, nie oznacza to jednak, iż będą one miały problem ze znalezieniem dla siebie wystarczająco przestronnego auta. Oferta modeli z siedmioma siedzeniami jest wbrew pozorom zaskakująco szeroka.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-11 13:25:56

Suzuki Vitara S - wspinaczka na szczyt oferty

Nowa Vitara jest na rynku od kilku miesięcy, a już zdążyła zdobyć serca klientów. Teraz do oferty dołącza topowa wersja S z zupełnie nowym silnikiem serii Boosterjet.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-10 13:21:25

Leasing dla firm

Prowadząc własną firmę, zawsze będziemy potrzebować samochodu - czy to do przewiezienia towaru, czy po to, by podjechać do biura lub dotrzeć na spotkanie z klientem. Niestety, nie zawsze będzie nas stać na ten dość wysoki jednorazowy wydatek, zwłaszcza, jeśli dopiero rozpoczynamy działalność. Podobnie jest z maszynami i urządzeniami, potrzebnymi nam do rozwinięcia firmy. W takiej sytuacji, gdy nie zbywa nam gotówki, możemy skorzystać z leasingu dla firm.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-09 13:01:12

Lexus RC i GS - sportowy luksus

RC F i GS F to mocne nowości Lexusa, ale stanowią one ofertę topową. Próg cen schodzi teraz niżej, wraz z pojawieniem się bardziej cywilizowanych wersji. W przypadku GS-a, mówimy o modelu po liftingu. RC ujawnia się w komfortowym wydaniu w stylu Gran Turismo. A jak jeżdżą? Sprawdziliśmy to na drogach Majorki.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-08 13:26:31

Ford Focus RS - niebieski terrorysta

Długo wyczekiwany Ford Focus RS, wreszcie trafia w nasze ręce. Jest głośny, szybki i dostarcza szeregu rozrywek, o których w świecie żyjącym ograniczaniem emisji spalin lepiej nie mówić. Z dziennikarskiego obowiązku, postaramy się jednak o nich opowiedzieć.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-07 08:52:40

Kia Sportage - powtórka hitu?

Tego porównania nie unikniemy. Czy żartobliwie, czy - z racji różnego pochodzenia - złośliwie, nowa Kia Sportage w jakimś stopniu przypomina Porsche Macana. Czy potrafi równie dobrze jeździć? I czy powtórzy sukces poprzedniczki?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-05 14:26:00

Ubezpieczenie samochodów zabytkowych (klasyków)

Posiadanie samochodu zabytkowego z żółtymi tablicami to spora nobilitacja dla jego właściciela, ale również wiążące się z tym pewne przywileje oraz obowiązki. Jedną z korzyści jest, w przeciwieństwie do pozostałych samochodów, możliwość czasowego ubezpieczenia takiego pojazdu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-04 13:36:07

Rekordowy rok dla branży CFM

Już co piąty samochód osobowy, który został nabyty przez firmę, znajduje się w usłudze wynajmu długoterminowego. Miniony rok był bardzo udany dla branży CFM, która z 16,6-procentowym wzrostem liczby obsługiwanych aut osiągnęła rekordowy wynik w historii Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-03 12:10:12

Skoda 4x4 - walka z lodem

Skoda ma w swojej ofercie nowy model - to Octavia RS 4x4. Zamiast zorganizować oddzielną prezentację, Czesi postanowili przypomnieć, że ich gama modeli z napędem obu osi jest więcej niż imponująca i że ten napęd nie jest tylko ekstra płatnym dodatkiem dla kapryśnych.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-02 13:04:00

Toyota RAV4 - hybrydowe zmiany

Popularny SUV Toyoty zyskał nowy look, wypadało bowiem dostosować go do wyglądu pozostałych modeli marki. Ważniejsze wydają się nowości techniczne, bo pod maską debiutuje nowy silnik wysokoprężny, a w gamie RAV4 po raz pierwszy znajdziemy wersję hybrydową. A to nie wszystko.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-02-01 13:06:40

Co sie psuje w MAF?

Czujniki przepływu powietrza MAF - bo o nich mowa w niniejszym artykule, są obok czujników EGT, zaworów EGR, cewek zapłonowych i pomp paliwa, istotnym elementem systemu sterowania współczesnych jednostek napędowych montowanych w pojazdach. Uszkodzenie może powodować utrudnienia związane z uruchomieniem silnika lub jego gaśnięcie, które zazwyczaj następuje wkrótce po jego rozruchu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-31 09:02:39

Jaki akumulator do motocykla?

Wielokrotnie pisaliśmy o różnych rodzajach akumulatorów stosowanych we współczesnych samochodach. Tym razem skupimy się na bateriach montowanych w jednośladach. W przypadku tych ostatnich największym wzięciem cieszą się wciąż klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe (zalewane elektrolitem), choć zaczynają je już wypierać znacznie bardziej od nich efektywne odpowiedniki żelowe lub produkowane w technologii AGM.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-30 09:09:25

Opony - nie tylko sezonowa wymiana

Wymiana opon kojarzy się dla większości posiadaczy samochodów wyłącznie z sezonowością, czyli akcją zimową i wiosenną. Tymczasem ze względu na warunki eksploatacji powinno się je okresowo rotować, aby maksymalnie wydłużyć czas ich użytkowania. Dokonując takiej zamiany, należy jednak przestrzegać określonych reguł, jak również nie zapominać o regularnej kontroli stanu ogumienia w samochodzie.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-27 09:42:44

Przegląd w ASO czy poza ASO?

Chyba każdy z nas chciałby, by wydatki na paliwo były jedynymi kosztami związanymi z użytkowaniem samochodu. Nie ma jednak tak dobrze i bez regularnych przeglądów i serwisowania naszych czterech kółek prędzej czy później koszty naprawy byłyby niewspółmiernie wysokie. O czym zatem warto pamiętać w kontekście przeglądów okresowych?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-25 13:31:11

Płyny eksploatacyjne w samochodzie

Chłodzą, smarują i poruszają mechanizmy istotne dla prawidłowego działania każdego samochodu. Nie zawsze o nich pamiętamy, a przecież w większości wypadków ich regularna kontrola jest niezwykle prosta i zajmuje kilka minut.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-25 09:12:54

Volkswagen Passat Alltrack - Najlepszy z najlepszych?

Oto najdroższa dostępna odmiana Passata oferująca niemal wszystko. Ale czy wydając nawet ponad 180 tys. zł na rodzinne kombi klasy średniej będziemy mieli poczucie dobrze wydanych pieniędzy? Postaraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie podczas pierwszych jazd.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-24 09:13:20

Common rail - co się psuje?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż układy wymienione w tytule niniejszego artykułu, są montowane w samochodach z silnikami wysokoprężnymi już od blisko dwudziestu lat. Po raz pierwszy zastosowano je bowiem w modelach Alfa Romeo z jednostkami JTD drugiej generacji w 1997 roku. Podobnie jak inne układy funkcjonujące w pojazdach, również poszczególne komponenty common rail ulegają uszkodzeniom. Dlatego też dla prawidłowej pracy powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na wtryskiwacze, przewody wtryskowe, a także na na pompę wysokiego ciśnienia oraz samą szynę paliwową określaną również mianem magistrali.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-23 08:42:13

Hyundai i40 Wagon - Koreańczyk z klasą

Segment kombi coraz bardziej się rozrasta. Obecnie niemal każda marka ma w swojej ofercie tego typu samochód. Co by dużo nie mówić - jest to jeden z bardziej praktycznych typów nadwozia, jeżeli poszukujemy większego auta. W końcu nie każdy lubi jeździć SUV-em. Jak podczas testu spisała się propozycja z Korei Południowej?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-21 13:52:53

Czym uszczelnić wał?

Podstawowym zadaniem każdego uszczelniacza, jest utrzymanie danego płynu przed jego wypływem z określonej zamkniętej przestrzeni. Nie inaczej jest również w przypadku uszczelniaczy wałów, które zatrzymują olej zarówno wzdłuż nieruchomego, jak i obracającego się wału. Aby dobrze spełniać swoją rolę, muszą być odpowiednio zaprojektowane i wyposażone w odporne na zużycie oraz wahania temperatur materiały uszczelniające. Te ostatnie - o czym warto wiedzieć - mają jeszcze jedno istotne zadanie. Jest nim ochrona samego oleju przed przedostaniem się do niego zewnętrznych zanieczyszczeń oraz wilgoci.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-20 09:20:04

Diesel czy benzyna - oto jest pytanie

Choć producenci samochodów, idąc z duchem czasu, konstruują coraz bardziej zaawansowane i nowoczesne rodzaje napędów, wciąż jeszcze najpopularniejszymi pozostają silniki benzynowe oraz wysokoprężne. Wybór najkorzystniejszej dla nas opcji nie jest niestety taki oczywisty.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-19 09:20:34

TOP 10 | Komfort lat dziewięćdziesiątych

Tym razem przyglądamy się limuzynom z lat 90-tych, które oferowały niezwykły komfort prowadzenia. Znaleźliśmy miejsce zarówno dla typowych sedanów dla prezesów, jak i aut klasy średniej-wyższej, wyróżniających się przestronnością i wygodą pokonywania długich tras.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-17 09:22:25

Którędy na Grunwald? Przegląd najlepszych nawigacji

Na większości stacji benzynowych nadal znajdziemy stoiska z mapami samochodowymi. Odchodzą jednak w zapomnienie, o ile już nie odeszły, a wypierają je wygodne urządzenia nawigacyjne. Oczywiście mapa zawsze się może przydać, ale raczej w ostateczności. Urządzenia wskazujące drogę są wyjątkowo powszechne - jedno mamy w smartfonie, drugie możemy przymocować do szyby, a trzecie będzie dostarczone przez producenta samochodu. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-16 20:39:35

Co kupić, by mało stracić?

Ponoć samochód jest najgorszą inwestycją, na jaką można przeznaczyć pieniądze. I coś w tym faktycznie jest - nie licząc klasyków oczywiście. Auto z salonu traci na wartości już w momencie wyjechania na drogę, jednak samochód samochodowi nierówny. Jaki warto kupić, by stracić jak najmniej?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-16 09:17:57

Jedziesz na narty? Zobacz, ile zapłacisz za drogi w Europie

Niemcy, Francja, Austria, Szwajcaria, Włochy, Słowenia, Słowacja, Czechy - systemy opłat drogowych w państwach, do których jeździ się na narty. Jakie możliwości płatności ma podróżny, jakie są ceny winiet, jaki sprzęt załatwić w przypadku opłat elektronicznych (gdzie i ile to kosztuje).

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-15 08:51:20

Opel Astra K - dobra, choć nie luksusowa

Opel, zamiast proponować kompletnie nową stylistykę, za przykładem krajowych gigantów, w nowej generacji Astry rozwija poprzednie kreski. Nie bądźmy jednak powierzchowni - to kompletnie nowa, lżejsza i bardziej opływowa konstrukcja. Czym nas zaskoczy?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-14 07:54:12

Z tym miernikiem sprawdzamy, czy auto nie jest powypadkowe

Dziś bez miernika grubości lakieru zakup auta używanego przypomina grę w rosyjską ruletkę. Niestety, ale o nieuczciwych sprzedawców nietrudno, więc takie urządzenie może zdziałać nawet więcej niż fachowe oko mechanika. Podpowiadamy, jaki miernik grubości lakieru wybrać, jakie elementy auta nim mierzyć, jak dokonywać pomiaru i wreszcie, jak interpretować uzyskane wyniki.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-13 10:19:23

Współczesna polska motoryzacja

Czesi mają Skodę, Rumuni Dacię, a my upadłe FSO, na które już od wielu lat nie było sensownego pomysłu. Czy jednak taki stan rzeczy może się zmienić? Czy jest szansa, że również i Polacy będą mogli jeździć polskimi samochodami? Pomysły są, ale od pomysłów do ich realizacji w tym przypadku droga bardzo daleka.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-13 09:20:44

Backfire - co to takiego?

Wielu właścicieli samochodów ze względu na wciąż wysokie ceny benzyny, decyduje się na przeróbkę ich silników pod kątem spalania tańszego gazu - LPG lub CNG. Fachowo dokonane modyfikacje odpłacą się niższym kosztem eksploatacji pojazdu, z kolei przeprowadzone przez niepowołane do tego osoby doprowadzają w krótkim czasie do poważnych awarii, zaś w skrajnych przypadkach nawet do pożaru samochodu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-12 14:07:18

Kalendarz imprez motoryzacyjnych 2016

Oto kolejna edycja naszego kalendarza imprez motoryzacyjnych. W 2016 roku nie zabraknie wyścigów, rajdów, wystaw, bazarów i zlotów.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-11 10:00:00

Co produkujemy, czyli przemysł motoryzacyjny w Polsce

Jak wygląda polska branża motoryzacyjna? Jakie samochody osobowe i dostawcze są montowane na liniach produkcyjnych w istniejących w Polsce fabrykach? Jacy producenci autobusów mają zakłady w naszym kraju? A kto produkuje najwięcej części z branży automotive?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-11 09:17:10

Audi A6 C7 - używane, ale jak nowe

Zakup samochodu w salonie ma sporo plusów. Zaczynając od gwarancji, a kończąc na współczesnych standardach wyposażenia i bezpieczeństwa. Jak wszędzie są też minusy. Choćby cena i spadek wartości szczególnie przez pierwsze trzy lata. A gdyby tak kupić porządne auto, które jest prawie nowe?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-10 11:15:47

Trzy i ... wystarczy?

Jeszcze do niedawna silniki trzycylindrowe nie cieszyły się specjalnym uznaniem ze strony entuzjastów motoryzacji. Powód był oczywisty ? mała pojemność i relatywnie nieduża moc. Poza tym kultura pracy tych jednostek odbiegała znacznie od popularnych czterocylindrowców, nie mówiąc już o większych silnikach. Wszystko jednak wskazuje na to, iż dylematy powyższe to już jednak przeszłość ? obecnie jednostki trzycylindrowe możemy spotkać w wielu modelach samochodów i ? co ciekawe ? nie tylko w autach typowo miejskich, ale również minivanach i typowo sportowych.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-09 10:05:28

Jaguar XJ X300 - z dedykacją dla indywidualisty

Ludzie racjonalni są zwykle zorganizowani i poukładani, ale w gruncie rzeczy - trochę nudni. Irracjonalność to szaleństwo, ryzyko oraz zabawa. Dziwi jednak fakt, jak bardzo irracjonalne mogą być niektóre samochody. Z Jaguarem XJ X300 na czele.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-09 09:30:16

DS4 1955 - trzy w jednym

O ile auta spod znaku DS wyraźnie różnią się od swoich krewnych z Citroena, tak DS4 wydaje się mieć sporo cech wspólnych z tańszym C4. Czy jest w stanie obronić swoją pozycję w nowo powstałej marce? Testujemy DS4 z limitowanej edycji 1955.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-06 09:09:55

Najważniejsze zmiany dla kierowców w 2016 roku

2016 rok rozpoczęty na dobre. Po okresie świąteczno-sylwestrowym musimy niestety wracać do codziennej rzeczywistości. A ponieważ większość z nas jest kierowcami, zebraliśmy wszystkie zmiany w przepisach dotyczące zmotoryzowanych, jakie zaczęły bądź zaczną obowiązywać od tego roku. Jest tego sporo, choć zapowiadało się na więcej zmian.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-04 14:34:24

Polskie drogi - podsumowanie 2015 roku

Przełom roku to zwyczajowy czas wszelkich podsumowań. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się minionym dwunastu miesiącom na polskich drogach. Na pierwszy rzut oka wyglądało to słabo, jednak pozory, jak to często bywa, mylą. Jak zatem wyglądały inwestycje drogowe w 2015 roku?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-04 09:30:36

Samochód z Wielkiej Brytanii - czy zakup anglika się opłaca?

Niskie ceny samochodów używanych w Wielkiej Brytanii wydają się bardzo kuszące, ale czy rzeczywiście jest to złoty interes, na którym można tylko zyskać? Brak zmasowanego ataku lawet z takimi autami sugeruje, że niekoniecznie.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-03 09:25:08

Volkswagen Polo 1.4 TDI R-line - nie całkiem sportowo

Volkswagen Polo GTI to fajna zabawka, ale niektórzy mogą mieć opory przed jazdą 192-konnym maluchem. Ci, którzy wybiorą słabsze silniki, nie muszą być skazani na podstawowy wygląd. Nawet Polo z silnikiem Diesla możemy przystroić w sportowe dodatki z pakietu R-line. Sprawdzamy, co wnosi pakiet i jak jeździ się z 1.4 TDI.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-02 09:15:32

Znika opłata recyklingowa

Z dniem 1 stycznia 2016 r. sprowadzenie samochodu używanego z zagranicy będzie tańsze o 500 zł. Zniesiona zostaje bowiem opłata recyklingowa. To jednak nie jedyna zmiana przepisów w związku ze znowelizowaną ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2016-01-01 09:12:31

Pierwsza pomoc przy lekko porysowanej karoserii

Jak odnowić lakier, na którym pojawiły się niewielkie uszkodzenia? Jak pozbyć się małych szkód parkingowych, usunąć odpryski, obcierki i drobne zarysowania?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-31 14:39:51

Nie tylko cena w salonie

Ceny samochodów różnią się w poszczególnych krajach. Oprócz cen oferowanych w salonach, warto zwrócić uwagę na pozostałe opłaty, na przykład cło. Może się wtedy okazać,że zakup auta za granicą to tylko pozorna oszczędność.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-31 14:17:39

Marki samochodowe w świetle najnowszych rankingów

Końcówka roku to tradycyjnie czas podsumowań i publikacji różnych ciekawych zestawień. Ta prawidłowość dotyczy też rynku motoryzacyjnego. Dla marek samochodowych zajęcie dobrego miejsca w popularnym rankingu oznacza lepszą pozycję w walce o k lienta. Zobaczmy, kto zyskał najwięcej w oczach rynkowych ekspertów.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-31 14:15:56

Auta z napędem alternatywnym

Według przygotowanego przez European Automobile Manufacturers? Association (ACEA) raportu na temat rejestracji nowych samochodów osobowych w UE na paliwa alternatywne, nowe rejestracje samochodów osobowych na paliwa alternatywne w krajach UE: w I-III kwartale 2015 roku wzrosły o 19,8% i o 13,4% w III kwartale.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-31 14:10:00

Raport awaryjności prawdę Ci powie?

Rankingi niezawodności to cenne źródło informacji na temat awaryjności poszczególnych modeli. Tak wygląda to w teorii, choć w rzeczywistości już nie wszystko jest takie białe lub czarne. Dlatego, nim bezkrytycznie zaczniemy przeglądać raporty stworzone przez ADAC, Dekra czy TUV, zobaczmy, jak takie rankingi są tworzone.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-31 10:40:00

Skoda Fabia Monte Carlo 1.2 TSI - zamiast RS

Logo Rajdu Monte Carlo trafiło już prawie na każdy model Skody. Wyjątek stanowią jedynie Rapid Liftback, Octavia i Superb. Nie mogło tu jednak zabraknąć Fabii. Czy warto zdecydować się na wersję hołdującą rajdom samochodowym?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-30 13:02:55

Taki był 2015 rok w motoryzacji

Przed nami ostatnie godziny 2015 roku. Warto więc na chwilkę się zatrzymać i spojrzeć na minione dwanaście miesięcy. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń w motoryzacji odchodzącego już za chwilę 2015 roku.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-29 15:12:59

Skoda Superb Laurin & Klement - auto, które chce się mieć

Są auta, do których chce się wracać. Samochody pozornie niepozorne - takie, które teoretycznie znamy, które nie wywołują w nas nadmiernej ekscytacji, ale jednocześnie nie pozwalają o sobie zapomnieć. Nowa Skoda Superb Laurin & Klement bez wątpienia do nich należy.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-29 09:10:51

Zimowy poradnik przezornego kierowcy

Zimowe warunki drogowe - duży mróz, gołoledź, oblodzona nawierzchnia, padający śnieg, zaspy na drogach - należą do najbardziej nielubianych przez większość kierowców. Co jednak nie oznacza, że nie można sobie z nimi poradzić, nie narażając siebie, naszych bliskich, ani innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-28 09:06:31

Audi RS3 - moc na pokaz

Poznajcie króla hatchbacków. Najmocniejszy, najszybszy, najdroższy. Najgłośniejszy. Z pięciocylindrowym silnikiem, który osiąga 367 KM. Przyspiesza do "setki" w 4,3 s. Rozpędza się nawet do 280 km/h. Czy coś mogło tu pójść nie tak? Sprawdźmy. Testujemy Audi RS3.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-27 08:54:38

Nowości 2016 - sportowe, kabriolety i coupe

Na koniec naszego krótkiego cyklu o przyszłorocznych nowościach rynkowych modele z segmentów z pewnością najmniej praktycznych, ale chyba najbardziej pożądanych przez miłośników czterech kółek.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-26 09:20:49

Mercedes A250 Sport 4MATIC - zerwany z łańcucha

Życie pasjonatów motoryzacji byłoby smutne, gdyby nie istniały sportowe wersje codziennych samochodów. Ileż można słuchać o downsizingu, ograniczeniach emisji i kagańcach zakładanych autom, które urodziły się po to, żeby dostawać mandaty. Choć model A250 Sport 4MATIC to nie AMG, wydaje się, że to o nim jest piosenka o psie "co zerwał się z łańcucha ciemną nocą".

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-25 09:10:15

Nowości 2016 - SUV-y, crossovery, pickupy

Jeśli ktoś jeszcze wątpi, jakie segmenty rynkowe cieszą się obecnie największą popularnością, wystarczy by spojrzał na listę planowanych na przyszły rok nowości. Zdecydowanie najwięcej nowych modeli pojawi się w segmencie SUV-ów i crossoverów.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-24 08:51:54

Skoda Octavia 1.4 TSI 150 KM - kwintesencja poprawności

Tym razem przyjrzymy się Octavii w wersji wyposażenia Ambition, z turbodoładowanym silnikiem 1.4 - a więc aucie, które w rozsądny sposób spełni wymagania większości użytkowników.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-22 11:49:42

Właściwy olej - czyli jaki?

Pytanie postawione w tytule niniejszego artykułu jest jednym z ważniejszych, jeśli chodzi o prawidłową pracę silnika samochodowego - w szczególności tego nowoczesnego. Przy doborze oleju należy kierować się przede wszystkim jego jakością i najważniejszymi parametrami, m.in. klasą lepkości, a także sprawdzać czy nadaje się on do określonego rodzaju jednostki napędowej.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-22 09:32:07

Mitsubishi Outlander 2.2 DID Intense Plus 4WD - Dla kierowcy

W nasze ręce wpadła najdroższa wersja Outlandera napędzana silnikiem konwencjonalnym. Czy warto na kompaktowego SUV-a wydać niemal 150 tys. zł?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-21 09:19:52

DS3 Racing - droga zabawka

DS 3 to stały punkt na liście stylowych maluchów. Jako jeden z pierwszych, pokazał nam personalizację samochodów, ciekawą stylistykę i podkreślił, że małe nie musi być wcale nudne i tanie. Nie musi być też powolne. Zapraszamy do testu DS3 Racing.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-20 08:51:06

Gadżety motoryzacyjne, które możesz kupić przez Internet

W Internecie czeka na nas mnóstwo gadżetów motoryzacyjnych. Jedne są przydatne, inne mniej. Jedne działają, inne w ogóle. Które są warte naszej uwagi?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-19 08:19:10

Nowości 2016 - klasa średnia, wyższa i luksusowa

Topowe limuzyny, ale bardzo często również modele klasy średniej pełnią funkcję samochodów reprezentacyjnych. Zobaczmy, jakie nowości z tych segmentów przygotowali na 2016 rok producenci samochodów dla prezesów, dyrektorów oraz innych zarządzających firmami i wszelkiego rodzaju organizacjami.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-18 10:42:08

Volvo V50 - Premium w zasięgu ręki?

Co się stanie, gdy wymiesza się ze sobą niezły design, stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa, technologię Forda i nieciekawą cenę w salonie? Volvo S40/V50. Dziś to auto stało się osiągalne dla większości kierowców, bo coraz częściej pojawia się w komisach i nie odbiega znacznie ceną od innych kompaktów. Czy warto je kupić?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-18 00:00:00

Skoda Fabia Combi 1.2 TSI Style - dla młodej rodziny

Skoda Fabia Combi to samochód, który nie śni się po nocach. Nie marzysz o nim, nie bawisz się w wolnych chwilach konfiguratorem, ani nie fantazjujesz, jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy wreszcie stanie się częścią rodziny. A jednak klientów nie brakuje. Czy warto rozważać zakup jednej z najlepiej wyposażonych odmian?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-17 09:20:09

Pomysłowe prezenty dla fana motoryzacji pod choinkę

Zbliżają się święta, a wraz z nimi co roku ten sam problem - co kupić pod choinkę fanowi motoryzacji? Pomysłów jest mnóstwo, ale niestety nie wszystkie są trafione. W sklepach można jednak znaleźć kilka ciekawych perełek.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-17 09:17:22

Volkswagen Polo GTI - pod prąd

Małe, szybkie hatchbacki to dobra zabawa za mniej niż 100 tys. zł. Im mocniejszy silnik, tym lepiej. Ale czy na pewno? Czy zamiast cieszyć, nie prowadzi do frustracji? Gdzie jest granica? Zastanawiamy się, testując Volkswagena Polo GTI ze 192-konnym silnikiem.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-15 03:05:34

Nowości 2016 - segment mini, małe i kompakty

Wraz z początkiem 2016 roku wielu z nas podejmie jakieś noworoczne postanowienia. Jeśli jednym z nich będzie zakup nowego samochodu, warto przyjrzeć się, jakie nowe modele pojawią się na rynku w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Na początek przedstawiamy premiery rynkowe w segmencie mini oraz małych aut, a także kompaktowych modeli.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-14 11:45:05

Sebastien Loeb Rally Evo - zapowiedź gry

Gry rajdowe sygnowane nazwiskami sławnych kierowców rajdowych zawsze były dobre. Colin McRae - symbol komputerowych i konsolowych rajdów; Richard Burns Rally - najbardziej skomplikowany symulator rajdowy w historii. Czy Sebastien Loeb dołączy do grona mistrzów kierownicy, którzy będą kojarzeni nie tylko z sukcesami w realnym świecie?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-14 06:18:24

Audi TT Roadster - bliżej świata

Zapach lasu, ciepło słońca, szum wiatru i piękne widoki. W oczekiwaniu na R8 Spyder, jeździliśmy jego miniaturą - Audi TT Roadster. Czy "TT-tka" to wreszcie sportowy samochód? Jak wygląda podróżowanie pod gołym niebem? Czy można wyglądać jak milioner, jeżdżąc autem za 200 tysięcy? O tym przeczytacie w teście.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-13 08:57:06

Dyktatorzy kochali dobre samochody

Co łączy dyktatorów z różnych kontynentów, oprócz bezwzględnych rządów, fatalnego wizerunku i ? często ? finalnie tragicznego rozstania z władzą? Bardzo dobry, wręcz wyszukany gust motoryzacyjny i garaż pełen naprawdę dobrych samochodów.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-12 10:25:02

Co w klocku siedzi?

Zasada działania klocków hamulcowych jest ogólnie znana wszystkim pasjonatom motoryzacji. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak dokładnie są one zbudowane. Tymczasem warto wiedzieć, iż klocki stosowane w różnych rodzajach pojazdów mogą znacząco różnić się od siebie. W najprostszych rozwiązaniach składają się z trzech podstawowych warstw, w najbardziej zaś rozbudowanych oferowanych przez wiodących producentów - aż z pięciu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-12 10:24:50

Toyota RAV4 2.0 Valvematic 152 KM - praktyczność wciąż w cenie

Jeszcze nie tak dawno temu RAV4 utożsamiana była z całą kategorią SUV-ów - ale czy teraz, przy coraz większym nacisku konkurencji, Toyota znów stanie na wysokości zadania?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-10 13:52:33

Seat Leon ST Cupra 280 - Hot-tourer

Kręte drogi oraz tory wyścigowe to środowisko, w którym czuje się najlepiej. A do tego potrafi zamienić się w praktyczne kombi dla całej rodziny za naciśnięciem jednego przycisku. To nie film science fiction, to Seat Leon ST Cupra 280.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-09 09:26:55

Ford Focus ST FL - pomarańczowy prowokator

Czy napęd na obie osie nie zabija idei gorących hatchbacków? Ich fundamentem jest prowokująca przyjemność prowadzenia, która nie musi się wiązać z zabójczą prędkością. Sprawdziliśmy, czy typowy hot hatch z napędem na przód to nadal interesujący samochód, czy może relikt przeszłości - przy okazji testu Forda Focusa ST.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-08 08:23:35

DiRT Rally - zapowiedź gry na PC, Xbox One, PS4

Seria DiRT, która wyrosła na bazie Colin McRae Rally, wraca do korzeni swojego pierwowzoru. Codemasters w końcu proponuje nam grę rajdową pełną gębą.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-07 16:58:30

Olej do osobówki jak do ciężarówki?

Na pytanie postawione w tytule niniejszego artykułu, jest tylko jedna odpowiedź: stanowczo nie. Oleje silnikowe stosowane w samochodach osobowych i ciężarowych różnią się bowiem od siebie składem chemicznym, fachowo określanym formulacją. Dlatego też nie można ich stosować zamiennie nawet w sytuacji gdy z opakowania wynika, iż dysponują taką samą lepkością.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-07 11:29:03

Mazda 2 1.5 Sky-G i-ELOOP - jak mały tygrysek

Recepta na dobrego malucha nie zawsze jest taka sama. Jedni idą drogą sympatycznej stylizacji i szeregu opcjonalnych dodatków, inni produkują pozornie zwyczajne auto, ale które świetnie jeździ. Według której receptury powstała Mazda 2?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-07 09:11:46

Honda CR-V 1.6 i-DTEC 160 KM Executive - umiarkowana oszczędność

SUV Hondy nie rozpieszcza liczbą silników. Ich zakres mocy to przedział pomiędzy słowami "rozsądny" a "przyzwoity". Jednak nie samą mocą człowiek żyje, bo niska awaryjność, dobre zawieszenie, niezłe wyposażenie i przestronne wnętrze złożyły się na sukces. Sprawdziliśmy to w teście Hondy CR-V ze 160-konnym silnikiem Diesla i nowym, 9-biegowym automatem.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-06 18:04:59

Pomysłowe prezenty dla kierowcy pod choinkę

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi - prezenty. Jeśli szukacie inspiracji na podarunek dla kierowcy lub chcecie sami sprawić sobie przyjemność, przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji. Od praktycznych po te mniej, za to w najróżniejszych cenach.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-06 09:35:35

Audi R8 V10 Plus - z cyfrową duszą

Są samochody i samochody. Jedne służą do jazdy, drugie do wzdychania. Nie muszą być praktyczne. Ważne, że są głośne, piekielnie szybkie i zjawiskowo piękne. Robią wrażenie na wszystkich, bez wyjątku. A my zasiedliśmy za kierownicą jednego z nich. Audi R8 V10 Plus.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-05 09:05:38

Renault Espace 1.6 Energy TCe - styl, ale co dalej?

Francuska motoryzacja, podobnie jak włoska, nie jest obojętna na styl. Eleganckie opakowanie o ciekawych liniach zwraca na siebie uwagę, gustowne wnętrze zachęca do pozostania w środku, ale nie możemy być przecież tak powierzchowni. Czy Renault Espace to oddany towarzysz rodziny?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-04 09:50:54

Jedziesz autem, czy ... pociągiem?

Przerwa w podróży ma niebagatelne znaczenie, szczególnie gdy odbywa się ona na długim dystansie. Wiedzą o tym doskonale wszyscy zmotoryzowani, jednak ciągła presja czasu powoduje, iż tylko niektórzy decydują się na dłuższe odejście od kółka i skorzystanie z dobrodziejstw oddechu na świeżym powietrzu czy zbawiennego oddziaływania małej czarnej. A gdyby tak podczas długiej podróży móc nie tylko delektować się wyborną kawą, ale obejrzeć też dobry film, porozmawiać z pasażerami lub zdrzemnąć się za kółkiem? Science fiction do kwadratu? Już niedługo może okazać się, iż wcale nie ...

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-04 09:50:51

Renault Megane Cabrio - trochę zimy, trochę lata

W Wielkiej Brytanii jest ciągle wilgotno, stosunkowo często pada deszcz, a pojęcie tropikalnego lata jest dla Wyspiarzy tak tajemnicze, jak polski bigos dla Azjatów. W takim razie jakim cudem auta bez dachu są tam tak popularne? Bo Brytyjczycy już dawno zrozumieli, że nie ma sensu się ich bać. A Renault Megane Cabrio pozwala momentami zapomnieć, że jest kabrioletem. Czy warto je kupić na rynku wtórnym?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-12-03 09:32:51

Hyundai Tucson - powiew świeżości

Świetnie zaprojektowany, estetyczny, przyjemny dla oka - pozytywy związane z designem Tucsona można mnożyć na potęgę. A co z wadami? Ma jakieś?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-30 11:09:14

Los Angeles Auto Show 2015 - najważniejsze premiery

Nie jest to "liga mistrzów" wśród wystaw samochodowych, ale i tak targi motoryzacyjne Los Angeles Auto Show są miejscem sporej liczby światowych premier i to również istotnych z punktu widzenia europejskiego kierowcy.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-30 10:43:11

Lexus RX - RelaXująca jazda

Model RX do tanich nie należy, ale jest najchętniej kupowanym modelem Lexusa na świecie. Do salonów wjeżdża właśnie czwarta generacja sporego SUV-a, a wraz z nią pojawiają się nadzieje polskiego importera na podbicie tego segmentu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-30 09:41:43

ASO a niezależne serwisy. Gdzie naprawiać kilkuletnie auta?

Jeszcze kilka lat temu reguła była dość prosta. Po zakończeniu gwarancji omijaliśmy autoryzowane serwisy szerokim łukiem. Bo tam jest za drogo. Dziś wciąż wielu kierowców postępuje identycznie, choć ASO stara się walczyć również o właścicieli starszych aut.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-29 08:26:58

Volkswagen Touran kontra konkurenci

Nowoczesny minivan nie musi już świadczyć o wyzbyciu się marzeń dla dobra rodziny. Volkswagen Touran jest jednocześnie praktyczny i elegancki, a w dodatku nieźle się prowadzi. A jak wypada na tle konkurencji?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-28 08:55:48

Volkswagen Golf R Variant - namiastka RS6

Volkswagen Golf R Variant to jeden ze sposobów na postawienie w garażu namiastki Audi RS6. Emocjonujące osiągi i praktyczne nadwozie okazują się kuszącym kompromisem, więc dlaczego nie uczynić go bardziej dostępnym? Sprawdzamy, ile potwornego Audi mieści się w atletycznym Golfie.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-27 20:07:34

AAA Auto - zmierzch handlarzy?

Szukając używanego samochodu, mogliście już na nich trafić. Czołowy gracz rynku aut używanych w Czechach planuje podbój Polski. Czy AAA Auto ma szansę zrewolucjonizować rynek? I czy wygra walkę z nieuczciwymi handlarzami? Sprawdziliśmy, podglądając pracę czeskiej centrali.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-27 08:47:16

Mały byczek nie chce dorosnąć?

Ostatnie dni w Polsce nas nie rozpieszczały. Plucha, porywisty wiatr i temperatury nie zachęcające do wystawienia choćby czubka nosa spod ciepłego koca. Taka pogoda nie sprzyja testowaniu szybkich i zwinnych aut. Inaczej sprawa wygląda w przypadku wyjątkowo słonecznej, jak na tą porę roku Hiszpanii. Przyjemne 24 stopnie, bezchmurne niebo i nowa Ibiza Cupra. Czy może być lepiej?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-26 13:26:33

VW Touran jako auto rodzinne. Czym się wyróżnia?

Nie każdy miłośnik motoryzacji potrafi docenić praktyczność minivana - a więc mobilnego centrum rodzinnego.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-25 08:23:07

Otworzyć drzwi? Nie, przesuń!

Tytuł niniejszego artykułu najlepiej chyba obrazuje dylemat, jaki może stać się udziałem pasażera mającego zamiar wejść do wnętrza samochodu. W tym przypadku chodzi bowiem o przesuwane drzwi montowane w niektórych autach osobowych, ułatwiające zarówno wsiadanie, jak i wysiadanie. Co ciekawe, nie zawsze funkcjonowały one w sposób znany ze współczesnych samochodów, w których znalazły zastosowanie. Zamiast bocznego otwierania, przesuwane drzwi były również chowane w różne elementy nadwozia, w tym m.in. w... progi.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-24 08:55:26

Kary za emisję CO2, czyli kto zapłaci za ekologię?

Z ofert niektórych producentów znikają modele z mocniejszymi silnikami, w ich miejsce pojawiają się hybrydy, a firmy motoryzacyjne, za każdym razem chwalą się obniżeniem emisji CO2. Co to ma ze sobą wspólnego? Bardzo dużo, wspólnym mianownikiem jest europejska dyrektywa nakazująca obniżenie emisji pod groźbą surowych kar finansowych.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-23 11:17:35

Citroen C4 Picasso - rodzina nie jest nudna

Z czym kojarzy się rodzinne życie? Prócz atrakcji, które fundują dzieci, głównie z brakiem młodzieńczego szaleństwa, kredytem na mieszkanie i nudnym kombi. Ale czy oby na pewno rodzinne życie jest nudne? Citroen C4 Picasso ma na ten temat swoją wizję. Czy warto kupić to auto z drugiej ręki?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-23 10:23:59

Ile kosztuje zaniedbanie?

Nieważne, czy kupiliśmy auto w salonie, czy w komisie, wcześniej czy później, w miarę użytkowania, tak jak wszystko, będzie się starzeć, a jego poszczególne części będą podlegać naturalnemu zużyciu. Do tego dochodzi też nasz styl i technika jazdy, a także pozostawiający niejednokrotnie wiele do życzenia - stan dróg, po których samochód się porusza.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-22 09:39:37

Mercedes-Benz C Coupe - elegancko czy brutalnie?

Mercedes postanowił w ostatnim czasie skupić się na prezentacji samochodów marzeń. Jeżdżące wizytówki firmy mają wzbudzać pożądanie i zapadać w pamięć. Sprawdziliśmy więc, jak jeździ nowy Mercedes C Coupe - tak w wydaniu cywilnym, jak i tym mniej - C63 S od AMG. Zainteresowani?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-21 14:59:00

Volkswagen Touran 2.0 TDI - Solidny kawał przestrzeni

Nowy Touran dysponuje największym bagażnikiem w swoim segmencie. Potrafi też przewieźć siedmioro pasażerów. Jakie jeszcze zalety ma kompaktowy minivan Volkswagena?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-20 12:12:16

Wyprzedaż rocznika 2015

Wprawdzie początek wyprzedaży w salonach samochodowych nie wiąże się ze szturmem gotowych na wszystko klientów, ale i tak można się spodziewać większego ruchu w punktach sprzedaży. A zaoszczędzić można naprawdę sporo gotówki...

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-17 16:52:43

Używane auta klasy średniej w cenie nowych kompaktów

Zakup nowego samochodu wiąże się ze sporym wydatkiem. Często decydujemy się na najlepszy model, na jaki nas stać. Czasem jednak pojawia się pytanie, czy w tej cenie nie można by znaleźć czegoś większego? Oto dziesięć przykładów używanych samochodów klasy średniej w cenie nowych modeli kompaktowych.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-17 15:42:15

Nissan Navara - dwie twarze

Do niedawna na słowo "pickup" spora grupa osób wyobrażała sobie wąsatego faceta w kożuchu i trepach, który ma auto do wożenia drewna na opał oraz transportu leśnych zdobyczy na obiad. A metropolia jest dla niego tak obca jak wysokie emerytury dla Polaków. Tymczasem okazuje się, że do pickupa może pasować też marynarka. Jaki jest używany Nissan Navara?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-15 10:36:24

Skoda Octavia RS - nadal potrzebna?

Od niedawna oferta Skody została poszerzona o Octavię RS230. Jest lepsza, ale sporo droższa. Czy nie lepiej w takim razie pozostać przy podstawowej wersji RS? Zastanawialiśmy się nad tym, pokonując górskie serpentyny w tańszym modelu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-14 08:30:02

Subaru Levorg 1.6 GT. Rajdowe kombi?

1,6-litrowy Boxer o mocy 170 koni, charakterystyczne plejady na estetycznym grillu i rajdowa dusza. Czy Subaru Levorg przekona do siebie niezdecydowanych?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-12 09:23:50

Zakup samochodu bez gotówki

Kredyt zero procent, raty balonowe, kredyt 50 na 50 lub 3x33 - opcji finansowania nowego samochodu jest obecnie bez liku. Nie każdy jednak z nas ma wykształcenie ekonomiczne i potrafi połapać się w różnych niuansach finansowych takich ofert. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, decydując się na różne formy finansowania naszych wymarzonych czterech kółek.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-11 10:48:04

E-paliwa, co to takiego?

Najkrócej rzecz ujmując, e-paliwa - czytaj: ekologiczne, różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników głównie sposobem ich pozyskiwania. Ten ostatni obejmuje metodę syntetyczną przy użyciu wody i dwutlenku węgla, a także za pomocą pozyskiwanej w sposób ekologiczny energii elektrycznej i słonecznej. Podobnie jak w przypadku powszechnie znanych paliw kopalnych, wśród syntetycznych znajdziemy również e-benzynę, e-diesel oraz e-gaz.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-10 08:43:21

Ford Mondeo Kombi 2.0 TDCi - mniej, ale lepiej?

Inne samochody rosną z każdą kolejną generacją, a Ford Mondeo... zmalał. Czy oznacza to, że jest gorszy od poprzednika? Czy mniejsza przestrzeń bagażowa powinna decydować o wartości modelu? I wreszcie, czy dobry wygląd może przyćmić wszystkie wady? Na te pytania odpowiadamy w teście Forda Mondeo Kombi z silnikiem 2.0 TDCi i wyposażeniem w wersji Titanium.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-09 14:42:11

Jaki olej do motocykla?

Na pozór pytanie to wydaje się być pozbawionym większego sensu - olej to przecież olej, obojętne czy do samochodu, czy do motocykla. Nic bardziej mylnego. Zastosowanie nieodpowiedniego w jednośladzie może bowiem przynieść opłakane skutki, ze spaleniem tarcz sprzęgłowych włącznie.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-08 08:20:43

Jaguar XE 2.0d Prestige - Rademenes

Przed nami czarny kot, nieduży, zgrabny, o miękkich kształtach. Po prostu uroczy. Czy jeśli go przygarniemy, spełni dla nas siedem życzeń?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-06 08:10:41

Samochód dla laika

Eksploatacja auta dla laików, czyli dziesięć prostych porad dla tych, którzy zupełnie nie znają się i nie chcą się znać na samochodach.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-05 09:34:04

Wtryskiwacze w jednośladach

Dotychczas pisaliśmy głównie o układach wtryskowych stosowanych w samochodach. Czas, aby zapoznać się z ich odpowiednikami montowanymi w motocyklach, zasadą działania oraz potencjalnymi uszkodzeniami.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-04 08:20:00

Kredyt w banku samochodowym? Wady i zalety

Rozwój rynku kredytowego sprawia, że nie tylko wybór marki i modelu samochodu wiąże się z nieprzespanymi nocami, ale również wybór banku w przypadku zakupu na kredyt może przyprawić o ból głowy. Sprawdzamy, jakie wady i zalety mają kredyty w tzw. banku samochodowym.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-04 08:11:28

Mercedes C Sportcoupe - ze sportową duszą?

Kierowcy uwielbiają kompakty. Dlaczego? Bo ich eksploatacja zwykle nie pochłania majątku, są bardzo praktyczne i mają mnóstwo kompromisów. A co z kompaktami klasy Premium? Też są fajne, ale w przypadku Mercedesa C Sportcoupe sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-04 00:00:00

Aby podnieść samochód ...

... trzeba oczywiście użyć podnośnika. To oczywista prawda, w tym artykule nie będziemy jednak zajmowali się dobrze znanymi małymi podnośnikami, dzięki którym można np. wymienić koło na drodze, ale przedstawimy najpopularniejsze rodzaje i wersje profesjonalnych urządzeń warsztatowych, a także stosowany w nich napęd.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-03 08:39:22

Najdroższe awarie

Co lubi się psuć we współczesnych samochodach? Wiele rzeczy, ale są awarie, które potrafią zrujnować niejeden domowy budżet.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-03 08:11:16

Need for Speed - zapowiedź

W swojej dwudziestoletniej historii Need for Speed eksplorował różnorodne tematy związane z wyścigami: pojedynki supersamochodów, pościgi i ucieczki przed policją, wyścigi torowe, ale najwięcej czasu poświęcono bez wątpienia tematyce nielegalnych, miejskich wyścigów samochodów poddanych wieloetapowemu tuningowi. Nowy NFS ma być wielkim powrotem do czasów NFS: Underground i Most Wanted.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-02 10:47:37

Volvo XC90 - na bulwar i nie tylko

SUVy przeżyły prawdziwy rozkwit i to do tego stopnia, że tymi magicznymi 3 literami zaczęto nazywać praktycznie każde, uterenowione auto. Ciężko nawet znaleźć obecnie koncern, który nie ma w ofercie crossovera, choć luksusowe SUVy mają tylko nieliczni. W tym Volvo. Czy model XC90 jest ciekawą propozycją z drugiej ręki?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-11-01 10:34:22

Uwaga na olej w ... klimie

Olej w klimatyzacji samochodowej pełni szereg bardzo ważnych funkcji. Jest on przede wszystkim odpowiedzialny za właściwe smarowanie współpracujących ze sobą części, w tym m.in. kompresora i tzw. zaworu rozprężnego. To jednak nie wszystko. Jego zadaniem jest również odprowadzanie ciepła z wnętrza sprężarki, co zapobiega jej przegrzaniu. Nic zatem dziwnego, iż dla prawidłowego funkcjonowania sprężarki powinno się stosować jedynie ten rodzaj oleju, który zaleca producent danego urządzenia lub pojazdu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-30 10:45:01

Volkswagen Golf GTE - moc dwóch serc

Golfa GTI od lat zna każdy. GTD już niekoniecznie. A teraz doszło jeszcze GTE - można się pogubić. Czy zmiana trzeciej litery w nazwie sprawiała, że usportowiony Golf stał się nudny?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-30 10:44:23

Mercedes GLA 250 4Matic Urban - Do miasta

Mały crossover Mercedesa nie wygląda jakby miał ochotę wytaplać się w błocie. Mimo większego prześwitu i napędu obu osi lepiej sprawdzi się w mieście. Ale czy testowana wersja jest godna polecenia każdemu kierowcy?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-29 08:09:02

Nissan NP300 Navara - nieustraszony terenowiec

Temat pickupów w naszych stronach nie pojawia się zbyt często. Mimo tego, i w Polsce znajdziemy grupę miłośników takich samochodów roboczych. Sprawdziliśmy możliwości nowego Nissana NP300 Navara na nowosądeckich bezdrożach.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-28 07:14:13

Z podwójnym w manualnej

Tytuł niniejszego artykułu oddaje istotę podjętego tematu - chodzi bowiem o dwusprzęgłowe przekładnie manualne zwane również równoległymi, które są montowane w samochodach od 2007 roku. Ich charakterystyczną cechą jest zastosowanie podwójnego suchego sprzęgła. Dzięki temu rozwiązaniu skrzynia zachowuje sprawność przekładni manualnej, zyskując dodatkowo efektywność i dokładność automatu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-27 09:38:36

Nissan Pulsar 1.2 DIG-T - konkurent na poziomie

Dynamiczna sylwetka i 1.2-litrowy, doładowany silnik dają się lubić. Czy Nissan odbierze klientów innym markom, bardziej zaangażowanym w segment hatchbacków?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-26 09:04:54

Nie tylko amortyzatory

Tytuł niniejszego artykułu ma uzmysłowić wszystkim posiadaczom samochodów, iż w trosce o prawidłowe funkcjonowanie zawieszenia należy dbać nie tylko o amortyzatory. Oznacza to, że uwagę trzeba skierować również na współpracujące z nimi elementy, takie jak: osłony, odboje, łożyska, poduszki, talerze oporowe i sprężyny. Nieodzowna jest także okresowa kontrola elementów złącznych zawieszenia, w postaci śrub, podkładek i nakrętek.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-26 09:04:09

Opel Astra K - metamorfoza w stylu fitness

Nowy Opel Astra próbuje się przebić do segmentu premium. Wyposażenie, choć rozbudowane, nie robi jednak takiego wrażenia, jak fakt, że względem poprzednika udało się zredukować masę nawet o 200 kg. Sprawdziliśmy, jak wpłynęło to na właściwości jezdne.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-25 08:22:36

Skoda Superb - Combi vs. Limuzyna

Poszukiwania samochodu mogą zabrać trochę czasu i nerwów. Kiedy jednak wybierzemy już model pasujący do naszych oczekiwań, pojawia się pytanie - która wersja nadwoziowa będzie najlepsza? Wychodząc naprzeciw przyszłym klientom Skody Superb, staramy się odpowiedzieć na pytanie - kombi czy limuzyna? A przy okazji - Diesel czy benzyna?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-24 09:32:24

Kredyt samochodowy czy leasing?

Potrzebujemy auta firmowego. Akurat zakup za gotówkę w tym momencie nie wchodzi w grę, zatem jakie mamy możliwości sfinansowania samochodu?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-23 14:35:14

Zawieszenie gwintowane - co, jak i po co?

Przeróbki samochodów osobowych można podzielić na dwie grupy: pseudo "tuning" polegający na kolorowych naklejkach, wysokich spoilerach i przypominających wiadro nakładkach na końcówkę wydechu oraz tuning w pełnym tego słowa znaczeniu. Modyfikacje silnika dodają mu mocy i elastyczności, ale to właśnie odpowiednie zawieszenie pozwala w pełni cieszyć dobrze przygotowanym autem.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-23 10:04:19

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D - na każdą pogodę

Jakiś czas temu testowałem Toyotę Land Cruiser na poligonie. Nie obyło się bez przygód, ale na tym polega jazda w terenie. Tym razem prezentacja modelu z nową jednostką napędową - 2.8 D-4D - również miała się odbyć w trudnych warunkach. Nie spodziewałem się jednak, że aż tak trudnych. Bo skoro na poligonie było ciężko, to co się wydarzy... na Islandii?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-22 09:19:36

Najniebezpieczniejsze drogi są w Afryce

Na drogach całego świata ginie rocznie ok. 1,2 mln ludzi. Najgorzej pod tym względem wypadają kraje afrykańskie, gdzie ryzyko śmierci w wypadku drogowym jest największe. Na przeciwległym biegunie znajduje się Europa, choć niestety nie mamy zbyt dużego powodu do zadowolenia. Polska w tym rankingu wyprzedza bowiem tylko Litwę.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-21 20:44:14

Honda HR-V - z konkurencją w tle

Zastanawiając się nad zakupem danego modelu samochodu warto sprawdzić, jak wypada on na tle najbliższej konkurencji. Czy Honda HR-V ma się czego wstydzić, czy sama zawstydza najbliższych rywali?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-21 08:00:00

Mitsubishi Outlander - 100 razy "tak"?

Od 2012 roku, kiedy trzecia generacja Outlandera ujrzała światło dzienne, poza hybrydową odmianą PHEV japońska marka nie rozpieszczała nas jego kolejnymi odsłonami. Jednak w końcu jeden z najpopularniejszych przedstawicieli segmentu D dojrzał do imponującej metamorfozy.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-20 09:45:46

Jaguar XF - skok do przodu

Nowy XF jest podobny zarówno do poprzednika, jak i do mniejszego XE, ale niech to nas nie zwiedzie. Jaguar dokonał sporego skoku technologicznego i to czuć.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-19 08:16:32

Honda HR-V - ale jaka?

Analizowanie cennika interesującego nas samochodu może przyprawić o zawrót głowy. Honda tę sprawę nieco uprościła, ale mimo wszystko nadal zadajemy sobie pytanie - która wersja wyposażenia mi wystarczy? Służymy pomocą.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-18 08:31:41

Kupno - sprzedaż używanego samochodu

Jak dobrze sprzedać lub kupić używany samochód? Każdy dobry "wujek Janusz" ma swój wspaniały sposób, ale jeśli chcemy uzyskać poważne rady, warto zastosować się do poniższych wskazówek.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-17 09:23:50

Lexus GS F - w imię zasad

Lexus przypomniał nam o swym oddziale sportowym i, po raz pierwszy w historii, litera F spoczęła przy nazwie modelu GS. Potężne, 477-konne V8 brzmi świetnie. Czy jesteśmy świadkami narodzin pogromcy BMW M5? Sprawdziliśmy to na hiszpańskich drogach i torze Jarama.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-17 09:12:28

Fleet Management Training - relacja ze szkolenia

Tradycji stało się zadość, i jak co roku jesienią gościliśmy partnerów i uczestników naszego trzydniowego szkolenia Fleet Management Training. Tym razem na przełomie września i października spotkaliśmy się w kompleksie Czarny Potok w Krynicy Zdroju.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-16 21:00:45

Mazda CX-9 - kwestia pochodzenia

Amerykańskie samochody są ogólnie lubiane za pogodne podejście do tematu pojemności silnika i jego zapotrzebowania na paliwo. Goszczą przestronnym wnętrzem. Służą do leniwego snucia się po prostych drogach. Sporej części europejczyków ten właśnie styl bardzo przypadł do gustu. A co, jeśli taki samochód nie będzie Amerykaninem, tylko... Japończykiem?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-16 09:12:49

Technika jazdy - poradnik

Każdy jeździ najlepiej. Takie zdanie mają o sobie praktycznie wszyscy kierowcy. Warto jednak poznać zdanie innych. Nigdy nie wiadomo, kiedy wpadniemy na genialny pomysł, który zmieni codzienne podróże do pracy.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-16 00:00:00

Skoda Superb Combi 2.0 TDI Style - na dłuuugie wakacje

Auto rodzinne to temat rzeka. Kombi czy limuzyna? Van, minivan, a może przeciwnie - hatchback? Prawie każdy samochód ma w sobie pierwiastek rodzinny i każdy można jako taki sprzedać. A jaki pomysł ma Skoda?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-15 08:00:00

Honda HR-V Executive 1.5 i-VTEC CVT - wielki powrót

Tego segmentu nie można lekceważyć. Takich wzrostów nie notuje żaden inny segment w Europie. Czy debiutująca w nim Honda CR-V ma szansę poradzić sobie z konkurencją? Sprawdzamy to na przykładzie benzynowej wersji ze skrzynią bezstopniową.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-13 14:42:54

A może słabszy?

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się nad racjonalnością wyboru mocniejszego silnika podczas zakupu samochodu. Ale czy poza nie zawsze niższą ceną i nie zawsze niższym spalaniem są jeszcze jakieś powody, by zwrócić uwagę na słabszą odmianę? Celowo pominę tu tak do bólu oczywiste kwestie, jak ceny części zamiennych, węższych opon, czy polis ubezpieczeniowych.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-13 08:40:41

Wy(równo)ważanie z doważaniem

Po każdorazowej sezonowej wymianie ogumienia, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wyrównoważenia kół samochodowych, zwanego potocznie wyważaniem. To sprawa oczywista i nie wymagająca dalszych wyjaśnień. Czasem jednak zdarza się, iż już po krótkim przebiegu odczuwane są podczas jazdy niepokojące wibracje dochodzące z okolic kół. Konieczne jest zatem jak najszybsze ponowne wyrównoważenie lub doważenie kół, na specjalnym urządzeniu zwanym doważarką. Zbagatelizowanie tego problemu może przynieść daleko idące konsekwencje - w skrajnych przypadkach niewyrównoważenie kół grozi bowiem zerwaniem ich przyczepności, co jest szczególnie groźne przy większych prędkościach jazdy.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-12 09:17:01

Honda Jazz i HR-V - powrót samurajów

Po długiej nieobecności na rynku motoryzacyjnym Honda powraca z dwoma typowo miejskimi modelami. Mimo że są utrzymane w takiej samej stylistyce, znacznie się różnią i są adresowane do zupełnie innych odbiorców. Czy będą w stanie pokonać liczną konkurencję w swoich segmentach?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-11 08:46:12

Mercedes T1 - legendarny dostawczak

Być może nazwa Mercedes T1 nie kojarzy Ci się z niczym, ale gdy tylko zobaczysz charakterystyczny front, od razu rozpoznasz ten samochód. To popularna Kaczka.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-10 09:05:02

Przekładniowy - też do wymiany!

Właściciele samochodów zazwyczaj wiedzą (lub przynajmniej powinni wiedzieć), po jakich przebiegach należy wymieniać olej silnikowy. Zupełnie inaczej ma się jednak sprawa z olejami przekładniowymi w skrzyniach automatycznych. Część producentów tych ostatnich oferuje jedno napełnienie na cały okres eksploatacji, w innych przypadkach zaś jest konieczna dość częsta wymiana oleju, nawet już po przebiegach rzędu 45 tys. km.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-09 08:51:04

Skoda Superb 1.4 TSI ACT - miejska limuzyna

Oto jest. Długo wyczekiwana flagowa limuzyna z Czech - nowa Skoda Superb. Zdążyła już wzbudzić niemałe zainteresowanie, ale taki stan może być dla producenta nieco ryzykowny. Każdy zaczyna mieć swoje wyobrażenie o aucie, i kiedy wreszcie przyjdzie stanąć z nim twarzą w twarz, może być różnie. Czy Skoda Superb spełni pokładane w niej nadzieje?

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-08 08:09:42

Szyby - ale jakie?

Podstawową funkcją szyb samochodowych jest ochrona podróżujących przed wpływem warunków atmosferycznych, a także przedostawaniem się do wnętrza pojazdu szkodliwych drobin pyłu i kurzu. Aby jednak właściwie realizować postawione przed nimi zadania, szyby samochodowe muszą spełniać szereg kryteriów, w tym przede wszystkim bezpieczeństwa ale również przyczyniania się do zapewnienia odpowiedniej sztywności konstrukcji nadwozia pojazdu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-07 11:50:49

Subaru Levorg - jeden jedyny

Produkcję Levorga rozpoczęto w Japonii rok temu. Aż tyle trzeba było czekać, by auto trafiło do Europy. Ale było warto.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-06 07:00:00

Mazda CX-5 2.5 Skyactiv-G i-ELOOP - na przekór

W czasach Gorączki Złota poszukiwano złóż drogiego kruszcu na Alasce. Dzisiejsi producenci samochodów osobowych kroczą podobną ścieżką, tyle że wiedzą gdzie szukać zysku - w naszych kieszeniach. Czy Mazda trafiła na żyłę złota? Sprawdzamy, testując Mazdę CX-5 po faceliftingu.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-05 07:29:22

Nissan X-Trail 1.6 DIG-T - oszczędna benzyna

W zeszłym roku Nissan zaprezentował model X-Trail, który dostępny dotąd był wyłącznie z silnikiem wysokoprężnym. Teraz do oferty dołącza jednostka benzynowa.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-04 10:28:42

ABS idzie ku 40-tce!

Czas szybko mija i wiele rozwiązań, które kiedyś były na wskroś innowacyjnymi i trudnymi do zrozumienia, dziś znajduje się w tak powszechnym użytkowaniu, że nikt nie zwraca na nie uwagi. Jednym z takich rewolucyjnych, jak na swoje czasy, rozwiązań jest system ABS (z ang. Anti-Lock Braking System), montowany w standardzie w każdym nowym samochodzie. Mimo, iż od premiery upłynęły już prawie cztery dekady, nie wszyscy zmotoryzowani znają zasadę jego działania. Warto zatem przybliżyć szczegóły związane z funkcjonowaniem jednego z najstarszych układów bezpieczeństwa stosowanych w pojazdach.

Artykuł pochodzi z serwisu AutoCentrum.pl
2015-10-03 08:53:46
Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 Następna